ATP Finals. Mahut i Herbert najlepsi po raz drugi

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Nicolas Mahut i Pierre-Hugues Herbert zrewanżowali się za grupową porażkę, pokonując Rajeeva Rama i Joe’ego Salisbury’ego. Francuzi zwyciężyli 6:4, 7:6(0) i zdobyli razem drugi tytuł Nitto ATP Finals.

W finale debla, podobnie, jak w finale singla, doszło do powtórzeń starć grupowych. Taki sam był jedynie skład finałów, bo ostateczne rezultaty były odmienne.

W finale debla zmierzyły się pary Nicolas Mahut i Pierre-Hugues Herbert oraz Rajeev Ram i Joe Salisbury. W spotkaniu grupowym lepsi okazali się Amerykanin i Brytyjczyk, po zaciętym i wyrównanym meczu, który zakończył się 13-11 w super tie-breaku. Finałowe stracie tych duetów rozstrzygnęło się w dwóch setach, choć emocji także nie zabrakło.

Pierwsze przełamanie Francuzi zdobyli już w trzecim gemie. Mahut wypracował break-pointa, dzięki świetnemu returnowi, a następnie dzieła dokończył Herbert, posyłając wygrywający forehand po linii. Rozstawiony z numerem „3” duet bardzo dobrze spisywał się przy własnych serwisach, nie tracąc ani jednego punktu po pierwszym podaniu w partii otwarcia. Tym samym Ram i Salisbury nie mieli szans, by odrobić straty i pierwsza odsłona padła łupem Francuzów po 38 minutach.

W drugiej odsłonie to ponownie Mahut i Herbert dominowali. Amerykanin i Brytyjczyk grali jednak solidniej niż w pierwszym secie, zachowali zimną krew przy stanie 2:2 i 3:3, kiedy musieli rozgrywać decydujące punkty. Ostatecznie losy partii rozstrzygnął tie-break. W nim niżej rozstawiona para nie dała żadnych szans wyżej notowanym rywalom. Francuzi nie oddali przeciwnikom nawet punktu.

Tym samym po 92 minutach Mahut i Herbert zostali mistrzami Nitto ATP Finals 2021. To drugi triumf tej pary w Turnieju Mistrzów. Wcześniej wygrali w Londynie w 2019 roku. Ogólnie to 20 wspólny tytuł tego duetu.

Finał debla:

Nicolas Mahut, Pierre-Hugues Herbert (Francja, 3) – Rajeev Ram, Joe Salisbury (USA, Wielka Brytania, 2) 6:4, 7:6(0)