ATP Finals. Nadal wyeliminował obrońcę tytułu

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Rafael Nadal pokonał Stefanosa Tsitsipasa i awansował do najlepszej czwórki ATP Finals po raz pierwszy od 2015 roku. O finał Hiszpan powalczy z Daniiłem Miedwiediewem.

Stawką czwartkowego spotkania tenisisty z Półwyspu Iberyjskiego z Grekiem było drugie miejsce w Grupie Londyn 2020. Z pierwszego awans, pomimo przegranej z Andriejem Rublowem, zapewnił sobie Dominik Thiem.

W pierwszej partii dwudziestokrotny mistrz wielkoszlemowy świetnie spisywał się przy własnym podaniu i ani razu nie musiał nawet bronić się przed stratą podania. Greckim tenisista długo starał się dotrzymywać kroku bardziej utytułowanemu rywalowi, ale w dziewiątym gemie stracił podanie i chwilę później Nadal objął prowadzenie w meczu.

W drugiej odsłonie pojedynku gra również długo toczyła się z regułą własnego serwisu, ale tym razem w końcówce ręką zadrżała 34-latkowi z Majorki. Hiszpan przy wyniku 4:5 i piłce setowej dla Tsitsipasa popełnił podwójny błąd serwisowy i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się trzeci set.

Rafael Nadal w decydującej części meczu przejął już kontrolę nad przebiegiem gry. Wykorzystał trzy z czterech „breakpointów” i po dwóch godzinach i czterech minutach gry mógł się cieszyć ze zwycięstwa.

Hiszpan o trzeci w karierze awans do finału ATP Finals zagra z Daniiłem Miedwiediewem. Rosjanin pokonał Alexandra Zvereva i Novaka Dżokovicia, dzięki czemu jeszcze przed trzecią kolejką spotkań zapewnił sobie pierwsze miejsce w grupie Tokio 1970.