ATP Finals. Nowe miejsce, większa pula nagród

/ Dominika Opala , źródło: www.tennisworldusa.org /własne, foto: AFP

Od 2021 roku finały ATP będą rozgrywane w nowej lokalizacji. Zmiana Londynu na Turyn ma przynieść wielkie korzyści dla tenisistów z ekonomicznego punktu widzenia. Nagrody pieniężne mają wynieść ponad 14 milionów dolarów.

Pula nagród w ATP Finals, które w 2021 roku zawitają do Turynu wzrośnie z 8 milionów dolarów do 14,5. Przebija ona tym samym nagrodę pieniężną, która oferowana jest w Turnieju Mistrzyń w Shenzhen (14 milionów $).

To 40% wzrost, który według Il Corriere Della Sera, może gwarantować zwycięzcy czek na więcej niż 4 miliony dolarów, co aktualnie byłoby większą sumą niż za wygranie Wielkiego Szlema. W ubiegłym roku największą nagrodą było 3,8 miliona $ podczas US Open.

W poprzednim sezonie ATP Finals w Londynie zobaczyło 243,819 ludzi podczas 15 sesji meczowych, co dawało średnią 16,255 osób. Turyn takich wyników nie osiągnie, gdyż hala Pala Alpitour może pomieścić 14,700 fanów tenisa. Jednak wzrost ekonomiczny wyniesie 500 milionów euro, natomiast na organizację trzeba będzie wydać 250 milionów dolarów. Póki co wiadomo, że bilety będą droższe niż w Londynie.

Wybór Turynu jako gospodarza Turnieju Mistrzów skomentował Roger Federer. Szwajcar określił to jako „ekscytujący nowy rozdział”. Czy mistrz z Bazylei będzie bohaterem tego nowego rozdziału? Tego nie wie jeszcze sam zainteresowany. To, co wiadomo na pewno, to to, że organizatorzy kuszą coraz to wyższymi nagrodami pieniężnymi.


Wyniki

NULL