ATP Finals. Pierwszy wspólny tytuł Koolhofa i Mekticia!

/ Dominika Opala , źródło: własne , foto: AFP

Wesley Koolhof i Nikola Mektić zdobyli premierowe trofeum we wspólnym debiucie w Nitto ATP Finals. W finale Holender i Chorwat pokonali parę Jurgen Melzer / Edouard Roger-Vasselin 6:2, 3:6, 10-5. 

Wesley Koolhof i Nikola Mektić połączyli siły w tym roku podczas turnieju w Adelajdzie. W ciągu sezonu nie udało im się wygrać razem żadnej imprezy, choć dwukrotnie wystąpili w finałach: w Marsylii oraz podczas US Open. Niemniej jednak notowali dobre wyniki na przestrzeni sezonu i zakwalifikowali się do Turnieju Mistrzów jako piąta para.

Holender i Chorwat wygrali dwa mecze grupowe i zapewnili sobie udział w półfinale. Jedynym duetem, któremu udało się pokonać tegorocznych triumfatorów ATP Finals był Łukasz Kubot i Marcelo Melo.

W finale Koolhofowi i Mekticiowi przyszło się zmierzyć z Jurgenem Melzerem i Edouardem Roger-Vasselinem. Mecz lepiej rozpoczął się dla wyżej rozstawionej pary, która już w pierwszym gemie uzyskała przełamanie. Holender i Chorwat dobrze spisywali się na returnie i dzięki temu w piątym gemie dołożyli kolejnego breaka, wychodząc na prowadzenie 4:1. Finaliści US Open 2020 dominowali w każdym elemencie gry i pewnie czuli się na korcie. Tym samym po 28 minutach już tylko set dzielił ich od końcowego triumfu.

W drugiej partii jednak odrodzili się Melzer i Roger-Vasselin. Popełniali oni mniej błędów i wywierali większą presję przy serwisie rywali. W efekcie udało im się wywalczyć pierwsze przełamanie w meczu w czwartym gemie. Jak się okazało, był to kluczowy break dla losów seta.

Walka o tytuł musiała więc rozstrzygnąć w supertiebreaku. Wydawało się, że Austriak i Francuz pójdą za ciosem, gdyż od razy uzyskali mini breaka. Jednak Koolhof i Mektić odrobili straty, a następnie odskoczyli rywalom. Emocje były natomiast do samego końca, gdyż w grę obu duetów wkradła się nerwowość. Ostatecznie holendersko-chorwacka para szybciej opanowała nerwy i od stanu 5-5 zdobyli następne pięć punktów. Tym samym po 78 minutach mogli cieszyć się z pierwszego wspólnego triumfu.

Wygląda na to, że póki co będzie to też ostatnie wspólne trofeum tej pary, gdyż od przyszłego sezonu Wesley Koolhof będzie partnerem deblowym Łukasza Kubota.


Wyniki

Finał debla:

Wesley Koolhof, Nikola Mektić (Holandia, Chorwacja, 5) – Jurgen Melzer, Edouard Roger-Vasselin (Austria, Francja, 7) 6:2, 3:6, 10-5