ATP Finals. Ram i Salisbury obronili tytuł

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.atptour.com/, https://www.tennis.com/, własne, foto: AFP

Znamy już zwycięzców tegorocznego ATP Finals. W singlu na turyńskich kortach triumfował Novak Dżoković, zaś w grze podwójnej najlepsi okazali się Rajeev Ram i Joe Salisbury.

Amerykanin i Brytyjczyk przeszli przez włoskie zawody w znakomitym stylu. Para wygrała wszystkie mecze grupowe, a w finale w dwóch setach pokonała duet Marcel Granollers/Horacio Zeballos. Sukces ten oznaczał obronę tytułu wywalczonego przed rokiem i czwarte trofeum, które zwycięzcy zdobyli w tym sezonie.

Po meczu obaj zawodnicy nie kryli radości i udzielili tradycyjnego wywiadu na korcie. Ram stwierdził:

Trochę brakuje mi słów. Kochamy to miejsce, a ta impreza jest największą, w której deblista może wystąpić pod szyldem ATP. Nie sądziłem, że zdołamy wygrać ją dwa razy z rzędu i jestem z tego bardzo dumny.

Swoje wrażenia z turnieju przedstawił także Joe Salisbury:

Uważam, że z meczu na mecz graliśmy coraz lepiej. To spotkanie i półfinał były naszymi najlepszymi. Dobrze serwowaliśmy i wykorzystaliśmy nasze nieliczne szanse. Pewnie mieliśmy też trochę szczęścia. Wydaje się, że w tym miejscu jest ono po naszej stronie – podkreślił.

Kolejne zwycięstwo w Turynie stawia Rama i Salisbury’ego wśród najlepszych duetów w historii. Poza dwoma trofeami za wygraną w ATP Finals, we wspólnej gablocie pary znajdują się między innymi cztery puchary za zdobyte mistrzostwa wielkoszlemowe. Ostatnie z nich miało miejsce w tym roku na US Open. Triumf w Nowym Jorku był dla pary trzecim z rzędu, co stanowi kolejne z ich fantastycznych osiągnięć. W 2022 roku zawodnicy byli także na czele rankingu deblistów.

Ram i Salisbury występują razem od 2019 roku. Bardziej doświadczonym z pary jest 39-letni Amerykanin, który w przeszłości wywalczył nawet dwa tytuły singlowe w Newport. 31-letni Brytyjczyk specjalizuje się wyłącznie w grze podwójnej, a swoje największe sukcesy święcił właśnie w parze z Ramem. Reprezentant Stanów Zjednoczonych miewał także innych partnerów, wśród których najważniejszym był Afrykaner Raven Klaasen.

Po zakończeniu współpracy z tym tenisistą w karierze Rama nie było już innych, długoterminowych sportowych partnerów poza Salisburym. Sekret długowieczności tej tenisowej przygody Amerykanin zdradził w wywiadzie z 2022 roku:

Zawsze chcemy się poprawiać i staramy się wzajemnie motywować. Czasami jesteśmy ze sobą brutalnie szczerzy i miewamy trudne rozmowy, ale to działa. To, co robimy za kulisami, nie zawsze jest widoczne na korcie, ale to z tej pracy biorą się wyniki. Przejrzystość w relacji to podstawa.

Pomaga nam też to, że nie spędzamy czasu razem poza kortem. Gramy, podróżujemy i trenujemy ze sobą, ale mamy też przestrzeń dla siebie. Dzieli nas różnica wieku i jesteśmy na różnych etapach karier. Tak to sobie zaplanowaliśmy. Dzięki temu podejściu mecze i wspólna praca są dla nas bardziej ekscytujące – mówił wtedy Rajeev.

Sukces w Turynie nie wystarczył Ramowi i Salisbury’emu do zajęcia pierwszych miejsc w rankingu deblistów na koniec roku. Zaszczyt ten przypadł Austinowi Krajickowi i Ivanowi Dodigowi.


Wyniki

 

ATP Finals (debel):

R. Ram (USA) / J. Salisbury (Wielka Brytania) – M. Granollers (Hiszpania) /H. Zeballos (Argentyna) 6:3 6:4