ATP Finals. Rublow lepszy od Miedwiediewa! Co za mecz!

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

W pierwszym meczu grupy czerwonej podczas tegorocznego ATP Finals zmierzyło się dwóch Rosjan. Nieoczekiwanie lepszy od Daniiła Miedwiediewa okazał się Andriej Rublow. Odniósł zwycięstwo po niesamowitym, trzysetowym boju.

To było już siódme spotkanie Daniiła Miedwiediewa z Andriejem Rublowem. Jednakże jak dotąd ten drugi wygrał tylko raz. Aczkolwiek miało to miejsce w ich ostatnim pojedynku, który odbył się przed rokiem w Cincinnati. Wtedy młodszy z Rosjan wygrał w ogóle pierwszego seta w historii swojej rywalizacji z późniejszym mistrzem US Open i, idąc za ciosem, był górą w całym spotkaniu.

Poniedziałkowy mecz w Turynie Rublow rozpoczął lepiej. Prowadził już 4:1, a później 5:2. Zwycięstwo w secie miał zatem na wyciągnięcie ręki. A jednak wypuścił okazję. Zanim w ogóle wywalczył jakąś piłkę setową, było już 5:5. Mimo to miał jeszcze parę minut później szansę na triumf w tej partii. Dwie piłki na 7:5 zdołał jednak obronić Miedwiediew. Decydujący był tiebreak, a w nim również z początku znacznie lepiej wyglądał Rublow. Prowadził już 6:2. Nie wykorzystał jednak kolejnych pięciu piłek setowych i starszy rodak go skarcił za tę nieskuteczność, triumfując 9:7.

Wielu zawodników po takim obrocie spraw podupadłoby na duchu, ale nie Rublow. Nie tego dnia. W drugiej partii znów to on lepiej prezentował się na początku i w trzecim gemie przełamał. Dodatkowo pomocną dłoń wyciągał Miedwiediew, który w tej części spotkania miał aż cztery podwójne błędy serwisowe. Tym razem 25-latek nie dał sobie odebrać wygranej. Rywal dwie piłki na 6:3 zdołał jeszcze przy własnym podaniu obronić, ale trzeciej już nie dał rady.

Przyszedł czas na decydującą partię. Partię, która okazała się niesamowita. Obydwaj zawodnicy wspięli się na wyżyny swoich umiejętności. Miedwiediew tym razem wybitnie serwował, notując aż 13 asów. Rublow jednak również był nie do ruszenia. Podobnie jak w pierwszym secie, decydujący był tiebreak. Znów przewagę zbudował sobie młodszy z tenisistów, który prowadził już 6:3. Jednak, tak jak wcześniej, miał problem z domknięciem seta. Miedwiediew obronił już cztery meczbole, ale Rublow wywalczył jeszcze jednego. I tym razem zdołał rozstrzygnąć punkt na swoją korzyść.

Andriej Rublow (6) – Daniił Miedwiediew (4) 6:7(7), 6:3, 7:6(7)