ATP Finals. Tsitsipas i Hewitt jedynymi w XXI wieku

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Stefanos Tsitsipas pokonał Dominica Thiema w niedzielnym finale ATP Finals 2019. Sięgając po tytuł, Grek miał 21 lat i 3 miesiące. To czyni go drugim najmłodszym tenisistą, który triumfował w kończącej sezon imprezie w XXI wieku. 

Wygrywając londyński turniej, tenisista z Aten zapisał się w historii tenisa z kilku powodów. Jest między innymi jednym z siedmiu tenisistów, którym udało się sięgnąć po tytuł mistrzowski w debiutanckim występie. Tsitsipas to także szósty najmłodszy triumfator ATP Finals.

Najmłodszym zwycięzcą rozgrywanego od 1970 turnieju jest John McEnroe. Trzykrotny zwycięzca rozgrywanego wówczas w Nowym Jorku ATP Finals, wygrywając imprezę po raz pierwszy w 1978 roku miał 19 lat i 11 miesięcy. Cztery miesiące starszy był zwycięzca z 1991 roku, Pete Sampras. Z kolei wygrywający rok wcześniej Andre Agassi liczył sobie 20 lat i 6 miesięcy. Grono najmłodszych zwycięzców w XX wieku uzupełnia Boris Becker. Niemiecki tenisista wygrywając w przedostatniej nowojorskiej edycji w 1998 roku miał 21 lat i 1 miesiąc.

Przez kolejne 12 lat tytuł wędrował do zawodników nieco starszych. Dopiero w 2001 roku, podczas jednej z dwóch edycji rozgrywanych w Australii, po tytuł sięgnął tenisista z obecnie nazywanej Następnej Generacji – Lleyton Hewitt. Dwukrotny mistrz ATP Finals sięgając po pierwszy tytuł, był trzy miesiące przed 21 urodzinami. W niedzielę do grona tenisistów, którzy sięgnęli po tytuł mistrzowski, mając nie wiele więcej niż 21 lat, dołączył Stefanos Tsitsipas. Grek stał się szóstym najmłodszym tenisistą, który sięgnął triumfował podczas ATP Finals.