ATP Finals. Tsitsipas przetrwał i o półfinał zagra z Nadalem

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Stefanos Tsitsipas obronił piłkę meczową i pokonał Andrieja Rublowa w drugiej kolejce fazy grupowej Nitto ATP Finals. Obrońca tytułu o awans do półfinału zagra z Rafaelem Nadalem.

Grek, który w pierwszym meczu tegorocznej edycji londyńskiej imprezy w trzech setach przegrał z Dominikiem Thiemem, świetnie rozpoczął spotkanie przeciwko Rosjaninowi. W pierwszej partii ani razu nie musiał nawet bronić się przed stratą podania, a sam przełamał rywala dwukrotnie i błyskawicznie objął prowadzenie 1:0 w meczu.

W drugiej odsłonie pojedynku gra się wyrównała. Obaj tenisiści długo pilnowali własnych serwisów. W siódmym gemie reprezentant Grecji miał dwie okazje, żeby zdobyć „breaka”, ale żadnej z nich nie wykorzystał. Zemściło się to w końcówce seta. W dziesiątym gemie Rublow przełamał Tsitsipasa do zera i wyrównał stan rywalizacji.

Niepowodzenie w drugiej partii podrażniło obrońcę tytułu, który już na początku decydującej części meczu chciał wypracować sobie przewagę. W trzecim gemie wywalczył pięć „breakpointów”, ale nie zdołał ich zamienić na przełamanie. Później żaden z tenisistów nie miał już okazji, żeby odebrać podanie rywalowi i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce zawodnicy grali falami. 23-latek urodzony w Moskwie wyrównał z 0:2 na 2:2, ale później Tsitsipas odskoczył na 5:2. Rosjanin nie zmierzał się jednak poddawać, zdobył cztery punkty z rzędu i stanął przez szansą, żeby zakończyć spotkanie. W tym momencie zadrżała mu jednak ręka i popełnił podwójny błąd serwisowy. Po zmianie stron 22-latek z Aten wygrał kolejne dwa punkty i po godzinie i 55 minutach gry mógł się cieszyć ze zwycięstwa.

Wtorkowa przegrana wyeliminowała Andrieja Rublowa z dalszej walki o miejsce w najlepszej czwórce ATP Finals. Awansu do półfinału wciąż nie może być pewny także Grek. W czwartek Stefanos Tsitsipas o drugie miejsce w Grupie Londyn 2020 zagra z Rafaelem Nadalem. Pierwsze przypadło już Dominikowi Thiemowi, który na razie jest niepokonany w Londynie.