ATP. Kolejne zmiany w przepisach spowodowane pandemią COVID-19

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/atptour.com, foto: AFP

Dłuższy termin zgłoszeń do turniejów ogłosiły władze ATP. Dotychczas listy startowe zamykano na sześć tygodni przed rozpoczęciem zmagań. Teraz ten czas wynosi 28 dni.

Na początku lipca włodarze zarządzający męskimi rozgrywkami tenisowymi ogłosili nowy system naliczania punktów do rankingu. Okres, z jakiego będą zliczane „oczka” do zestawienia wydłużono z 12 do 22 miesięcy. Teraz ATP ogłosiło kolejną zmianę – wydłużenie czasu, w jakim tenisiści mogą zgłaszać chęć udziału w imprezie. Ten jest dłuższy o dwa tygodnie.

Wydłużenie czasu na podjęcie decyzji jest istotna szczególnie dla zawodników niżej notowanych. Ci będą mieć większe pole manewru w planowaniu startów w przypadku uzyskiwania dobrych wyników i awansu w zestawieniu najlepszych tenisistów świata.

Rywalizacja głównego cyklu u mężczyzn miała zostać wznowiona 14 sierpnia, a pierwszy turniej zaplanowano w Waszyngtonie. Imprezę w stolicy Stanów Zjednoczonych jednak odwołano. Tenisiści mają powrócić na korty tydzień później w Nowym Jorku. Od 22 sierpnia odbędzie się tam przeniesione z Cincinnati – Western & Southern Open. Pod znakiem zapytania stoi również nowojorski Wielki Szlem, który zaplanowano od 31 sierpnia.