ATP. W tym tygodniu nie będzie sukcesów w deblu

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Jan Zieliński i Hugo Nys oraz Hubert Hurkacz i Marcelo Melo odpadli z trwających turniejów deblowych. Obydwie pary przegrały dość niespodziewanie. Ta z Monakijczykiem po wyrównanym super tiebreaku, ta z Brazylijczykiem bo dwóch długich setach.

W Bazylei Hugo Nys i Jan Zieliński o półfinał mierzyli się z Amerykaninem Maximem Cressy’m i Holendrem Boticiem van de Zandschulpem. Monakijczyk i Polak byli faworytami tego spotkania i z początku wszystko układalo się po ich myśli. Szybko zbudowali sobie dużą przewagę i wygrali pierwszego seta 6:2 w niespełna pół godziny. W drugiej partii rywale podnieśli jednak poziom swojej gry i nie pozwolili już faworytom odskoczyć. Zanosiło się, że rozstrzygnięcie przyniesie dopiero tiebreak, ale tak się nie stało. Przy stanie 40:40 w dwunastym gemie punkt zdobyli Cressy i van de Zandschulp, dzięki czemu wyrównali stan meczu. Super tiebreak również był wyrównany. Z początku 6:3 prowadzili Amerykanin i Holender. Później pięć punktów z rzędu wygrali Monakijczyk i Polak. Piłki meczowe mieli jednak tylko Cressy i van de Zandschulp. Drugą z nich wykorzystali, wygrywając 11:9.

W Wiedniu Marcelo Melo liczył na swój czwarty tytuł w Wiedniu i pierwszy u boku innego tenisisty niż Łukasz Kubot. Tym razem po jednej stronie kortu z Brazylijczykiem stanął bowiem Hubert Hurkacz. Polak i Brazylijczyk byli faworytami tego ćwierćfniału. Ich rywale, reprezentujący gospodarzy Alexander Erler i Lucas Miedler, sprawili w pierwszej rundzie sporą niespodziankę. Pokonali Rosjan Karena Chaczanowa i Andrieja Rublowa. Cóż, nie był to najwyraźniej przypadek. Grający z „dziką kartą” Austriacy są w stolicy swojego kraju rewelacyjnie dysponowani i w czwartek też potrafili zaskoczyć. Od początku zmuszali Hurkacza i Melo do gry na najwyższym poziomie. Bardzo wyrównany pierwszy set zakończył się nie mniej wyrównanym tiebreakiem. Polak i Brazylijczyk jako pierwsi mieli piłkę setową, ale nie wykorzystali jej i ostatecznie przegrali 6:8. W drugiej partii gospodarze byli jeszcze pewniejsi w swoich poczynaniach. W piątym gemie zdobyli przewagę przełamania, której nie wypuścili już do końca meczu.


Wyniki

Ćwierćfinał w Bazylei

Maxime Cressy, Botic van de Zandschulp (Stany Zjednoczone, Holandia) – Hugo Nys, Jan Zieliński (Monako, Polska) 2:6, 7:5, [11:9]

Ćwierćfinał w Wiedniu

Alexander Erler, Lucas Miedler (Austria, WC) – Hubert Hurkacz, Marcelo Melo (Polska, Brazylia) 7:6(6), 6:4