ATP. Wenezuelski deblista zawieszony na 14 lat

/ Dominika Opala , źródło: www.ubitennis.net , foto: AFP

International Tennis Integrity Agency, czyli organizacja zwalczająca korupcję w tenisie uznała, że Roberto Maytin jest winny złamaniu trzech różnych zasad Tenisowego Programu Antykorupcyjnego. Wenezuelski deblista został wyrzucony z Touru na ponad dekadę.

Roberto Maytin, który obecnie zajmuje 179. miejsce w rankingu deblowym, został zawieszony na 14 lat za serię wykroczeń popełnionych w latach 2017-2018. W tym czasie zagrał on tylko w dwóch turniejach na poziomie ATP Tour (Newport i Los Cabos), za to częściej występował w challengerach.

32-latek urodzony w Walencji złamał w sumie trzy zasady Tenisowego Programu Antykorupcyjnego, w tym niezgłoszenie próby bycia namawianym do ustawiania meczów, a także zaangażowanie w „wymyślanie rezultatu bądź jakiegokolwiek innego aspektu wydarzenia”.

Maytín nie może teraz grać, trenować lub w inny sposób uczestniczyć w jakichkolwiek imprezach tenisowych autoryzowanych lub sankcjonowanych przez organy zarządzające tenisem przez okres 14 lat od 29 marca 2021 roku – można przeczytać w oświadczeniu International Tennis Integrity Agency. Ponadto nałożono na tenisistę grzywnę w wysokości 100 tys. dolarów z czego 75 tys. dolarów zostało zawieszonych. Całą sprawę rozpatrzono w ramach „Propozycji dyspozycji”. Możliwe to jest w przypadku, gdy podejrzany przyzna się do winy. Wtedy ITIA może nałożyć sankcje bez konieczności przeprowadzania rozprawy.

Maytin w 2015 roku zajmował 86. miejsce w rankingu deblowym. Zdobył 14 tytułów w turniejach rangi challenger, a także wystąpił w 15 meczach Pucharu Davisa. Wenezuelczyk nie gra w tourze od 18 miesięcy. Pod koniec 2019 roku potwierdzono, że walczy on z nowotworem jądra. Rodzina zawodnika założyła stronę GoFindMe, aby pomóc w pokryciu kosztów jego leczenia. W sumie zebrano dla niego 40 tys. dolarów.

W wyniku przyznania się Maytin zrzekł się prawa do rozprawy lub odwołania.