ATP. Zieliński gra dalej, Kubot już nie

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Jan Zieliński i Hugo Nys awansowali do ćwierćfinału w Bazylei po wyeliminowaniu trudnych rywali. Niestety z rywalizacją w Wiedniu pożegnał się za to Łukasz Kubot, grający w stolicy Austrii u boku Francuza Fabrice’a Martina. W przeszłości Polak kilkukrotnie wygrywał ten turniej.

Łukasz Kubot w swojej karierze aż czterokrotnie wygrywał turniej w Wiedniu – raz z Austriakiem Oliverem Marachem i trzy razy z Brazylijczykiem Marcelo Melo. U boku tego drugiego zdarzyło mu się też przegrać tam w finale. Tym razem Polak występował w Austrii u boku Francuza Fabrice’a Martina. Niestety na pierwszej rundzie ich udział w turnieju się zaończył.

Spotkanie z Holendrem Robinem Haase i Austriakiem Philippem Oswaldem było bardzo wyrównane. W pierwszym secie obydwie pary skutecznie broniły swojego podania, zatem do rozstrzygnięcia potrzebny był tiebreak. W nim przewagę wypracowali sobie Haase i Oswald, którzy zdołali wygrać 7:4. Druga partia miała podobny przebieg, a w końcówce przyniosła wiele emocji. Kubot i Martin mieli returnując trzy piłki setowe na 6:4. Niestety nie wykorzystali ich, co szybko się zemściło. Zostali przełamani i to rywale wygrali 7:5. Teraz zagrają oni z Argentyńczykami Francisco Cerundolo i Maximo Gonzalezem.

Parę godzin później w Wiedniu do rywalizacji przystąpił Jan Zieliński, występujący, jak zazwyczaj, u boku Monakijczyka Hugo Nysa. Mistrzowie turnieju w Metz nie mieli łatwego zadania. Po drugiej stronie siatki stanęli rozstawieni z „2” Niemiec Tim Puetz i Nowozelandczyk Michael Venus. Lepiej mecz rozpoczęli jednak Nys i Zieliński, którzy w pierwszej partii prowadzili już 4:1. Rywale w tamtym momencie znacznie podnieśli jednak poziom swojej gry i wykorzystując moment słabości Monakijczyka i Polaka sami wyszli na prowadzenie 5:4. W tej partii decydowało jednak prawo serii. Puetz i Venus nie wykorzystali dwóch piłek setowych i po paru minutach to Nys i Zieliński cieszyli się ze zwycięstwa 7:5.

Drugi set od początku był bardzo wyrównany i tym razem serwujący skutecznie pilnowali swojego podania. Zresztą, celność serwisów była w tym meczu imponująca po obydwu stronach, a para monakijsko-polska zanotowała przy tym dwucyfrową liczbę asów. Wydawało się, że wszystko zmierza ku tiebreakowi, ale tak się jednak nie stało. Piłkę przy stanie 5:6 40:40 i serwisie pary niemiecko-nowozelandzkiej wygrali Nys i Zieliński, kończąc tym samym mecz. O awans do półfinału zmierzą się z Amerykaninem Maximem Cressy’m i Holendrem Boticiem van de Zandschulpem.


Wyniki

I runda w Wiedniu

Robin Haase, Philipp Oswald (Holandia, Austria, WC) – Łukasz Kubot, Fabrice Martin (Polska, Francja) 7:6(4), 7:5

I runda w Bazylei

Hugo Nys, Jan Zieliński (Monako, Polska) – Tim Puetz, Michael Venus (Niemcy, Nowa Zelandia, 2) 7:5, 7:5