Auckland. Gasquet z pierwszym trofeum od 2018 roku

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

Richard Gasquet sprawił niespodziankę i pokonał w finale w Auckland Camerona Norriego. Francuz zdobył tym samym swój pierwszy tytuł od 2018 roku! Czy weteran zabierze dobrą formę również do Melbourne, gdzie w pierwszej rundzie czeka go spotkanie z jego rodakiem Ugo Humbertem?

W finale w Auckland spotkali się Francuski weteran Richard Gasquet i o dziewięć lat młodszy Brytyjczyk Cameron Norrie. Ten drugi, mający świetny początek sezonu, był faworytem ich pierwszego w historii starcia. Poza tym mogło mu szczególnie zależeć na zwycięstwie na nowozelandzkiej ziemi, ponieważ w początkach kariery reprezentował ten kraj. Ponadto to właśnie w tym miejscu rozgrywał swój pierwszy finał głównego cyklu. W 2019 roku przegrał z Amerykaninem Tennysem Sandgrenem.

Zbliżający się do końca kariery, niespełna 37-letni, Gasquet zaskoczył w tym turnieju. Ostatni raz w finale grał półtora roku temu w Umag, ale w tym tygodniu spisywał się znakomicie. Choć trzeba zauważyć, że w półfinale skorzystał na niedyspozycji swojego młodszego rodaka Constanta Lestienne’a, który poddał mecz walkowerem.

W pierwszym secie Gasquet spisywał się dobrze, ale nic nie zwiastowało niespodzianki. Francuz został przełamany w czwartym gemie, wydawało się, że Norrie ma wszystko pod kontrolą. Końcówka partii pokazała jednak, że w tym meczu wiele może się jeszcze wydarzyć. Gasquet zdobył breaka w dziewiątym gemie. Nie zdołał jednak doprowadzić do wyrównania. Norrie skutecznie zareagował. Wywalczył piłki setowe przy podaniu rywala i z nich skorzystał.

Mimo tego Francuz poczuł swoją szansę i zdołał przejąć inicjatywę w drugiej partii. W piątym gemie wyszedł na prowadzenie 3:2 i bez większych problemów je utrzymał. Pierwszą piłkę setową miał jeszcze przy podaniu Brytyjczyka, ale wykorzystał dopiero tę przy własnym. Niemniej, doprowadził do decydującej partii.

Wydawało się już, że zmęczenie nie pozwoli mu mimo wszystko na odwrócenie losów tego spotkania. Norrie zaczął tego seta rewelacyjnie. Nie tylko prowadził 3:0, ale miał nawet cztery break-pointy na 4:0. To, że ich nie wykorzystał, było jednak punktem zwrotnym w tym meczu. Od stanu 4:1 Norrie nie wygrał już gema! Tym samym Gasquet sięgnął po pierwsze trofeum od 2018 roku, kiedy to triumfował w Rosmalen. Jest to też jego 16. triumf w turnieju ATP w karierze. Uwagę zwraca jeszcze jedna statystyka. Od 2003 roku Francuz w każdym sezonie dochodził do co najmniej jednego półfinału.


Wyniki

Finał

Richard Gasquet (Francja) – Cameron Norrie (Wielka Brytania, 2) 4:6, 6:4, 6:4