Auckland: Janowicz przegrywa dramatyczną batalię

/ Michał Jaśniewicz, źródło: własne, foto: AFP

Jerzy Janowicz przegrał z Brianem Bakerem 6:4, 6:7(5), 4:6, w pierwszej rundzie turnieju w Auckland. Polak zagra w Nowej Zelandii jeszcze w deblu.

Pierwszy mecz łodzianina w nowym sezonie okazał się niezwykle dramatyczny. Janowicz przegrywał w trzecim secie 1:5 i 0-40 przy własnym podaniu. Zdołał doprowadzić do stanu 4:5, a w dziesiątym gemie obronił jeszcze cztery kolejne meczbole. Niestety to wszystko okazał się za mało na bardzo solidnie grającego Bakera, który przez całe spotkanie zachowywał minę pokerzysty.

Można żałować też na pewno tie break drugiego seta, w którym Polak popełnił kilka wyjątkowo prostych błędów, ale taki właśnie tenis jest. Jutro Janowicz zagra w Auckland mecz pierwszej rundy debla (w parze z leworęcznym Alberto Ramosem). Poniżej zapis relacji tekstowej z dzisiejszego meczu.

4:6 Coż za końcówka meczu. Baker prowadził 40-0, Jerzyk obronił trzy kolejne meczbole (jedną po kapitalnej wymianie!), a za chwilę jeszcze kolejnego. Amerykanin skończył wykorzystał następnie ósmą okazję na skończenie meczu. Trzeba przyznać, że ostatnia piłka była bardzo efektownie zagraona przez Bakera. Brawa dla obu Panów za piękną walkę.
4:5
Kaptialna gra Polaka! Jerzyk wygrał w tym momencie trzynaście piłek z rzędu! Oby ta seria jeszcze trochę potrwała – wstrzymujemy oddechy!
3:5 Strata jednego przełamania odrobiona!
Jerzyk wygrywa gem serwisowy Bakera do zera, kończąc go wygrywającym returnem! Czyżby epicka batalia Polaka na początek sezonu?!
2:5
Brawo Jerzyk! Polak od 0-40 obronił trzy kolejne meczbole, a następnie wygrał jezcze dwie piłki. Walka w tym meczu jeszcze się nie zakończyła.
1:5
Wygląda na to, że Janowicz już stracił wiarę w odmienienie losów tego spotkania, my powli również tracimy. Kolejnym gem wygrany przez Amerykanina do zera, a na zegarze wybiły dwie godziny gry.
1:4
Niestety posypała się gra Janowicza kompletnie. Przy stani 30-30 popełnił dwa kolejne podwójne błędy. Pozostaje nam liczyć na jakiś gwałtwony zwrot sytuacji na korcie. Jak doskonale wiemy takie sytuacje w tenisie się zdarzają.
1:3
Amerykanin imponuje w tym momencie precyzją i spokojem. Wygrywa gema na czysto, kończąc go asem. Pozostaje nam liczyć, że Janowicz podniesie swój poziom gry i popisze się kilkoma nadzwyczajnymi zagraniami. Wiemy, że go na to stać!
1:2
Nie można było tak rozpocząć seta? Jerzyk utrzymuje swoje podanie bez straty punktu. Teraz trzeba iść za ciosem!
0:2
Baker wygrywa gema do 15; Janowiczowi na pocieszenie pozostaje piękny wygrany punkt w tym gemie. Teraz nie ma już wyjścia, trzeba utrzymać serwis.
0:1
Najgorszy możliwy scenariusz. Baker wykorzystuje trzecią okazję w gemie na breaka. Amerykanin popisał się kilkoma nadzwyczajnym returnami. Nie ma się co załamywać, walczymy dalej!

Były duże emocje i ogromna huśtawka jeżeli chodzi o grę naszego tenisisty. W drugim secie Polak zapisał na swoje konto 23 niewymuszone błędy, co musiało się zemścić. Liczymy na poprawę gry Jerzyka w decydującej partii.

TB 5-7 Fatalny błąd z returnu Janowicza, po bardzo asekuracyjny serwisie Amerykanina. Ale szkoda tej piłki. Set dla Bakera, o wszsytkistm rozstrzygnie trzecia partia.
TB 5-6 Jerzyk broni piątego setbola. Teraz serwis Bakera.
TB 4-6 kuriozalny błąd Jerzyka. Bardzo mocno w tej chwili wieje.
TB 4-5 Amerykanin odwdzięcza się podwójnym błędem. Teraz liczymy do skutecznie podanie Jerzyka!
TB 3-5 Baker na razie wygrywa swoje podania.
TB 3-4 piękny punkt Janowicza, zakończony znakomitym minięciem rywala. Wszystko jeszcze otwarte!
TB 2-4 Ponownie wygrywający drugi serwis Polaka.
TB 1-4 Tym razem Janowicz zepsuł return po drugim podaniu Bakera. Trochę za dużo tych błędów.
TB 1-3 Janowicz strzela forhendem w pół siatki; szkoda tej piłki, bo był dobry return.
TB 1-2 minimalny aut z returnu Amerykanina
TB 0-2 podwójny błąd Jerzyka…
TB 0-1 piękne otwarcie Bakera, wygrany bekhend po linii.

6:6 Niesamowity Jerzyk! Polak obronił cztery setbole (w tym trzy kolejen od 0-40), zakończył gema ase i doprowadził do tie breaka. On naprawdę jest nieobliczalny!

5:6 Oby do tego tie breaka doszło. Baker wygrywa gema do 15. Pomógł w tym znacząco Jerzyk, psując kilka stosunkowo prostych zgrań.

5:5 No i się udało. Od stanu po 30 Jerzyk zanotował dwa wygrywające serwisy. Będzie tie break?

4:5 Kolejny gem wygrany przez Bakera bez staconego punktu. Za chwilę Janowicz będzie serwował, aby pozostać w secie. Liczymy, że się uda!

4:4 Pierwszą piłkę po krótkiej przerwie wygrał Baker, ale przy kolejnej Jerzyk zaskoczył rywala (z lekką pomocą wiatru) skutecznym drugim podaniem.

Janowicz wrócił już na kort, deszcz ustąpił. Najprawdopodobniej tenisiści wrócą do gry bez ponownej rozgrzewki, moment musismy jeszcze poczekać.

Baker na korcie pozostał, Janowicz skorzystał z przerwy toaletowej. Nie wygląda to najgorzej, deszcz ustępuje, zaczyna się słuszenie kortu.

Niestety – zaczyna padać deszcz! W ósmym gemie Kubot prowadzi przy swoim podaniu 40-15. Mecz PRZERWANY.

3:4 Baker jak na razie pewnie utrzymuje swoje podanie w tym secie. Przy stanie 40-15 Janowicz popisał się genialnym wręcz returnem z forhendu, ale kolejny punkt należał do Amerykanina.

3:3 Ufff. Janowicz wyciągnął ze stanu 0-40. Jerzyk po raz kolejny zaimponował zimną krwią w trudnej sytuacji. Serwis również okazał się pomocny (przy równowadze najpierw wygrywające podanie, a następnie as!).

2:3 Baker utrzymuje podanie bez straty punktu. Jedna z wymian miała kuriozalny przebieg – Jerzyk nie trafił rakietą w piłkę, gdy miał prostego smecza do zagrania.

2:2
Janowicz też robi swoje i podobnie jak Baker przed chwilą, wygrywa gema do 30, kończąc go asem (trzecim w meczu). Warto odnotować sporą ilość publiczności na trybunach.

1:2 Kolejny gem wygrany przez Baker’a w dobrym stylu. Amerykanin na pewno łatwo nie da za wygraną. W tym gemie Jerzykowi udało się zapisać na konto dwa wygrane punkty (jeden po efektownym wygrywając returnie). Niestety wiatr cały czas nie odpuscza.

1:1
Pierwsze zadanie w drugim secie wykonane. Od stanu po 30 Janowicz wygrał dwa kolejne punkty.

0:1
Na horyzoncie widać jakieś chmurki, ale nie będziemy straszyć.

0:1
Podobnie jak w pierwszym secie, Baker zaczyna od wygrania gema serwisowego "na czysto".

Warunki atmosferyczne sprawiają, że jest to jak na razie dosyć nietypowe spotkanie. Z drugiej strony łodzianin pokazuje się z bardzo dobrej strony, utrzymuje wysokim procent trafionego pierwsze i w kluczowych momentach zachowuje sporo spokoju. Oby tak dalej!

6:4 Set dla Janowicza! Było dużo nerwów, Baker zdołał obronić dwa setbole, a sam nie wykorzystał jednej okazji na przełamanie. Przy trzecim setbolu Jerzyk zagrał niezbyt dobrego dropszota, ale Baker stosunkowo prostą piłkę posłał w siatkę.

5:4 Baker utrzymuje swoje podanie, wygrywając gema do 15, kończąc go bardzo ładną akcją przy siatce. Warunki coraz lepsze, co przekłada się także na poziom spotkania. Teraz ważny moment przed Janowiczem.

5:3 Janowicz coraz bliżej wygranego seta. Pierwszy punkt w gemie dla Bakera, cztery kolejnego dla naszego zawdonika. Nad Auckland zapada ciemność, wiatr też jakby się trochę uspokoił (ale na razie tylko trochę).

4:3 W takich warunkach obaj tenisiści grają głównie przez środek (a piłka i tak robi co chce). Janowiczowi udało się wygrać trzy punkty w gemie serwisowy Amerykanina, ale do przełamania nie doszło.

4:2 Od stanu 0-30 Janowicz zaprezentował tenis na najwyższym światowym poziomie! Warunki są jakie są, ale gra łodzianin wygląda coraz bardziej optymistycznie. Polak zanotował też pierwszego asa w tym meczu.

3:2 Jest pierwszy break dla Janowicza! Baker przy stanie po 30 odnotował podwójny błąd, a następnie po dłuższej wymianie wyrzucił na aut uderzenie z bekhendu. Nie ma wątpliwości, że warunki atmosferyczne rozdają dzisiaj karty.

2:2 Jerzyk przegrał pierwszą piłkę w tym gemie, ale cztery kolejne należały do niego. Łodzianin coraz pewniej zachowuje się na korcie, z drugiej strony wiatr też coraz silniejszy. Na koniec gema serwis o szybkości 227 km/h.

1:2 Baker na razie przy swoim podaniu bez większych kłopotów. Amerykanin wygrywa gema do 15, kończąc go asem. Można odnotować, iż jedyną wygraną piłkę nasz tenisista zanotował po bardzo efektownym mnięciu rywala.

1:1 No i problemy były (dwa podwójne błędy), ale Jerzyk z opresji wyszedł. Polak musiał dwukrotnie bronić break pointy. Raz uczynił to serwisem o prędkości 220 km/h, a za drugim o 223 km/h. Łodzianin wygrywa gema na przewagi, kończąc go znakomitym skrótem!

0:1
Baker wygrywa swoje podanie na czysto. Ciekawe jak z serwisem w tak wietrznych warunkach poradzi sobie Jerzyk.

8:26 Spotkanie zaczyna od serwisu Amerykanin.

8:23 Jerzy Janowicz i Brian Baker zagrają dziś ze sobą po raz pierwszy.

8:20 Teraz koncentrujemy się już tylko na wydarzenich w Auckland. W Nowej Zelandii bardzo mocno dziś wieje, co nie jest najlepszą informacją dla nasego tenisisty.

8:19
Na pierwszej rundzie zmagania deblowe w Sydney zakończyła Alicja Rosolska (dzisiejsze wyniki z tego turnieju możecie śledzić tutaj)

8:17
Bohaterowie sesji wieczornej turnieju w Auckland właśnie wyszli na kort centralny. Nasz tenisista zapowiedziany przez spikera jako "Jezy Jankowic".

8:10 27-letni Baker uchodzi za niespełnioną w pełni nadzieję amerykańskiego tenisa, chociaż jego ranking (61 ATP) wskazuje, że grać na wysokim poziomie potrafi. Osiąganie jeszcze lepszych wyników utrudniły mu liczne kontuzje i przebyte w związku z tym operacje. W ubiegłym roku rozpoczynał od występów w futuresach, a w maju jako kwalifikant osiągnął finał zawodów ATP w Nicei (skąd my to znamy?). Więcej o karierze i przejściach Bakera można przeczytać w artykule zamieszczony na portalu Sport.pl (czytaj tutaj).

8:07 Dla Jerzyka będzie to pierwszy oficjalny mecz od jego spektakularnego występu w halowych zawodach w Paryżu, na przełomie października i listopada ubiegłego roku.

8:02 Olivier Rochus wygrał z Brianem Bakerem 6:2, 5:7, 6:3; pozostaje nam teraz tylko czekać na wyjście na kort centralny Jerzego Janowicz i Briana Bakera.

7:55 Dziś już pierwsze polskie zwycięstwo odnotowaliśmy. Łukasz Kubot w parze z Francuzem Jeremy Chardym zapewnili sobie awans do ćwierćfinału turnieju w Sydney (wyniki z dzisiejszego dnia można sprawdzić tutaj).

7:45
Wkrótce jest w tym przypadku pojęciem względnym. Na razie trwa trzeci set pojedynku Oliviera Rochusa z Albertem Ramosem. Belg prowadzi 4:2 w trzecim secie, a tenisiści walczą już przez blisko dwie godziny. Spotkanie Polaka z Amerykaninem rozpocznie się zaraz po zakończeniu tej konfrontacji.ął

Brian Baker (USA) – Jerzy Janowicz (Polska) 4:6, 7:6(5), 6:4