Austin. Pierwszy finał w stolicy Teksasu pierwszym finałem Graczewej i Kostiuk

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: AFP

O tytuł w pierwszej edycji turnieju w Austin zmierzą się Ukrainka Marta Kostiuk i Rosjanka Warwara Graczewa. Dla obydwu tych zawodniczek będzie to pierwszy w karierze finał głównego cyklu. W półfinałach nie powiodło się reprezentantkom gospodarzy.

Marta Kostiuk, choć dopiero w czerwcu skończy 21 lat, ma już sporo solidnych wyników na koncie. Dziwić może zatem, że Ukrainka nie miała jeszcze okazji grać w finale turnieju WTA. W Austin ulegnie to zmianie. Wszystko dzięki, przykrej dla gospodarzy, małej niespodziance. W półfinale Kostiuk pewnie poradziła sobie z najwyżej rozstawioną z Amerykanek – Danielle Collins. Wygrała 6:4, 6:3.

W drugim półfinale spotkały się dwie rewelacje turnieju, czyli Rosjanka Warwara Graczewa (pogromczyni Magdy Linette) i Amerykanka Katie Volynets. Ich mecz miał zupełnie inny przebieg. Długi, wyrównany, obfitujący w zwroty akcji. Ostatecznie jednak 6:4, 5:7, 6:4 wygrała zawodniczka z Rosji.

Pewne jest zatem, że mistrzynią pierwszego turnieju w Austin zostanie zawodniczka, która jeszcze nigdy nie osiągnęła takiego sukcesu. Dodatkowo będzie to spotkanie szczególne w kontekście wojny w Ukrainie i zapewne znów podniosą się głosy na temat tego, czy Rosjanka w ogóle powinna aktualnie mieć prawo gry w głównym cyklu. Jeśli chodzi o tło stricte sportowe, to zawodniczki te mierzyły się ze sobą w seniorskiej karierze pięciokrotnie i wszystkie te mecze miały miejsce jeszcze przed ubiegłoroczną inwazją Rosji. W 2019 i 2020 trzy razy rywalizowały w turniejach ITF i dwukrotnie lepsza była Ukrainka. W 2021 dwukrotnie spotkały się w ramach głównego cyklu. Podczas Roland Garros z łatwością wygrała Kostiuk, ale parę miesięcy później w Chicago wyrównany mecz wygrała Graczewa.


Wyniki

Marta Kostiuk (Ukraina, 8) – Danielle Collins (Stany Zjednoczone, 4) 6:4, 6:3

Warwara Graczewa – Katie Volynets (Stany Zjednoczone) 6:4, 5:7, 6:4