Australian Open. Barty w ćwierćfinale. Stanie przedn szansą na rewanż

Ashleigh Barty pokonała Alison Riske 6:3, 1:6, 6:4 w ostatnim niedzielnym meczu czwartej rundy rywalizacji pań. Jest to pierwsze zwycięstwo Australijki nad Amerykanką w ich trzecim spotkaniu. W ćwierćfinale dojdzie do rewanżu za ubiegłoroczny mecz 1/4 finału Australian Open. Rywalką reprezentantki gospodarzy będzie bowiem Petra Kvitova.

Ubiegłoroczna finalistka z Czech jako pierwsza zapewniła sobie awans do ćwierćfinału, pokonując Marię Sakkari i czekała na rywalkę. Tę miał wyłonić mecz między Ashleigh Barty i Alison Riske. Obie tenisistki spotykały się dotychczas dwukrotnie. Za każdym razem zwycięska z kortu schodziła Amerykanka.

Początek pierwszego seta należał do tenisistki z Antypodów, która szybko objęła prowadzenie 3:0. Rywalka zdołała jednak zmniejszyć straty, doganiając Barty na gema różnicy. Australijka, która ma już w tym roku jeden turniejowy triumf na swoim koncie, zdołała odeprzeć atak rywalki i wygrać seta. W drugiej odsłonie to Riske wiodła prym na korcie. Efektem była wygrana 6:1. W decydującej partii liderka rankingu WTA prowadziła już 4:2. Amerykanka zdołała co prawda doprowadzić do wyrównania, ale końcówka należała do Barty, która wykorzystując pierwszą okazję, zakończyła spotkanie po nieco ponad 90 minutach rywalizacji.

Teraz najlepsza tenisistka ubiegłego sezonu będzie starała się zrewanżować Kvitovej za porażkę w zeszłorocznym ćwierćfinale. Tym samym podtrzymać też nadzieję gospodarzy na pierwszą australijską zwyciężczynię wśród kobiet od 1978 roku. Wówczas najlepsza okazała się Chris O’Neil.