Australian Open. ,,Biało-czerwoni” poznali rywali w kwalifikacjach

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: Andrzej Szkocki

Troje Polaków wystąpi w eliminacjach do pierwszego w sezonie turnieju wielkoszlemowego. Kacper Żuk, Katarzyna Kawa i Urszula Radwańska potrzebują trzech zwycięstw, by cieszyć się z awansu do turnieju głównego. Nie będzie o nie łatwo. 

Już w przyszły poniedziałek (17 stycznia) ruszy 110. edycja Australian Open. Zanim do gry przystąpią najlepsi, w Melbourne Park odbędą się kwalifikacje. To zmiana w porównaniu z zeszłym rokiem, gdy Australijczykom zależało, by z powodu pandemii jak najmniej tenisistów przyjechało do ich kraju i eliminacje rozegrano na Bliskim Wschodzie.

Na starcie trzystopniowych kwalifikacji stanie troje ,,biało-czerownych”: Kacper Żuk, Urszula Radwańska i Katarzyna Kawa. Każdy wygrany mecz będzie dla każdego z tej grupy sporym sukcesem, nawet jeśli nie zaowocuje przedostaniem się do turnieju głównego. Żuk i Kawa nigdy nie przeszli wielkoszlemowych eliminacji, natomiast Radwańska ostatni mecz rozegrała ponad dwa miesiące temu, a już po przylocie do Australii została zakażona koronawirusem.

Problemy zdrowotne dokuczały też w ostatnim czasie Żukowi. Tenisista z Nowego Dworu Mazowieckiego wydawał się najlepszym kandydatem do zastąpienia Kamila Majchrzaka w półfinale ATP Cup, ale podkręcił kostkę i zrezygnował z okazji. Właśnie po to, żeby w jak najlepszym stanie przystąpić do eliminacji Australian Open.

Polacy mieli więc własne problemy, ale przede wszystkim zadania nie będą im ułatwiać przeciwnicy. Katarzyna Kawa trafiła na Japonkę Nao Hibino, z którą tydzień temu grała w kwalifikacjach do turnieju WTA i ugrała tylko trzy gemy. Ten mecz zostanie rozegrany w nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu.

Dzień później do rywalizacji przystąpią Radwańska i Żuk. Urszula zagra z Holenderką Indy de Vroome, która na początku grudnia skreczowała w jednym ze spotkań i od tego czasu nie rozegrała żadnego meczu. Forma obydwu zawodniczek jest więc dużą niewiadomą. Z kolei Żuk stanie naprzeciwko rozstawionego z ,,10″ Brytyjczyka Liama Broady’ego. To tenisista, którego polscy kibice kojarzą głównie z występu w Igrzyskach Olimpijskich i wyeliminowania Huberta Hurkacza.

Najwyżej notowanymi zawodnikami w kwalifikacjach są Słowak Andrej Martin i Rosjanka Anna Kalińska.