Australian Open. Brytyjka z kwalifikacji pierwszą przeciwniczką Świątek

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek jest już w Melbourne i wyczekuje pierwszego meczu w Australian Open. Swoją rywalkę poznała kilkadziesiąt godzin później niż większość konkurentek. Musiała bowiem poczekać na rozstrzygnięcia w kwalifikacjach. Teraz znana jest już pełna obsada turnieju, a do naszej najlepszej tenisistki została dolosowana Harriet Dart z Wielkiej Brytanii.

Już w poniedziałek ruszy 110. edycja Australian Open. Na starcie turniejów gry pojedynczej stanie pięcioro reprezentantów Polski: Iga Świątek, Magda Linette, Magdalena Fręch, Hubert Hurkacz oraz Kamil Majchrzak. Z wyjątkiem Świątek wszyscy ,,biało-czerwoni” poznali swoich rywali z 1. rundy w czwartek. Tenisistka z Raszyna musiała natomiast poczekać na wyłonienie zwyciężczyń w kwalifikacjach.

Ostatecznie trafiła na Harriet Dart, 25-letnią Brytyjkę, która – podobnie jak Świątek – ma za sobą już dwa występy w turnieju głównym Australian Open. Zarówno przed trzema, jak i przed dwoma laty nie zrobiła jednak furory, odpadając kolejno w pierwszej i drugiej rundzie. Najlepszy wielkoszlemowy rezultat osiągnęła w Wimbledonie w 2019 roku. Wówczas pokonała Beatriz Haddad Maię i Christinę McHale, dzięki czemu awansowała do 3. rundy. Na tym etapie spotkało ją największe wyzwanie w karierze – mecz przed własną publicznością z Ashleigh Barty. Jednostronne spotkanie zakończyło się wynikiem 1:6, 1:6.

Mimo siedmiu występów w turniejach głównych Wielkiego Szlema, Hart nigdy nie awansowała do czołowej setki rankingu. Aktualnie zajmuje 125. pozycję i nigdy wcześniej nie była wyżej notowana. Być może poprawi ją po doliczeniu punktów z Australian Open…

W starciu ze Świątek nie będzie miała nic do stracenia. To Polka będzie musiała sobie poradzić z rolą zdecydowanej faworytki. Wydaje się jednak, że można być spokojnym o naszą reprezentantkę. W turnieju podprowadzającym w Adelajdzie pokazała się z bardzo dobrej strony, prezentując ofensywny tenis i pokonując Darię Saville, Leylah Fernandez i Wiktorię Azarenkę.

Zdecydowanym faworytem w spotkaniu pierwszej rundy będzie również Hubert Hurkacz. Wrocławianin zmierzy się z Białorusinem Jegorem Gerasimowem. W Australian Open zagrają też Magda Linette, Magdalena Fręch i Kamil Majchrzak. Oni w pierwszej rundzie trafili odpowiednio na: Anastasię Sevastovą, Simonę Halep i Andreasa Seppiego.