Australian Open. Była podopieczna Sumyka na drodze Pawluczenkowej

Anastazja Pawluczenkowa pokonała Angelique Kerber 6:7(5), 7:6(4), 6:2 i spotka się z Garbine Muguruzą w ćwierćfinale Australian Open. Dla Rosjanki to szósty ćwierćfinał wielkoszlemowy w karierze, a trzeci w Australii.

Druga rakieta Rosji we wrześniu ubiegłego roku zmieniła trenera. Nowym szkoleniowcem niespełna 29-letniej tenisistki został Sam Sumyk. Francuz dwa miesiące wcześniej rozstał się z Garbine Muguruzą. Teraz obie tenisistki spotkają się w meczu, którego stawką będzie półfinał wielkoszlemowy.

Jeżeli Pawluczenkowa doszła w turnieju Wielkiego Szlema do czwartej rundy, to poza jednym wyjątkiem zawsze uzyskiwała awans do ćwierćfinału. Ten jeden raz nastąpił podczas debiutu na tym etapie rywalizacji, przed dekadą na US Open. Przegrała wówczas z Franceską Schiavone. W poniedziałek odniosła szóste zwycięstwo w siódmym meczu czwartej rundy Wielkiego Szlema w karierze.

W pierwszej odsłonie Rosjanka miała już przewagę podwójnego przełamania serwisu. Nie zdołała jednak jej utrzymać i losy seta rozstrzygnęły się w tie-breaku. W tym lepiej zaprezentowała się mistrzyni Australian Open 2016. Druga odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana. Żadna z tenisistek nie straciła podania i potrzebna była „dogrywka”. W tej lepiej zaprezentowała się Pawluczenkowa, która nie oddała wypracowanego prowadzenia 5-2. Zatem zrobiła to, czego nie udało się w dziesiątym gemie, kiedy nie wykorzystała dwóch piłek setowych. W decydującym secie ton grze nadawała już głównie tenisistka naszych wschodnich sąsiadów. Szybko dwukrotnie przełamała rywalkę i wyszła na prowadzenie 4:0. Co prawda wtedy dwa gemy powędrowały na konto Niemki, ale końcówka ponownie należała do Rosjanki, która po nieco ponad 2,5 godzinach gry zakończyła spotkanie.

W meczu ćwierćfinałowym Rosjanka spotka się z Garbine Muguruzą, która w dwóch setach odprawiła Kiki Bertens. Dotychczas obie tenisistki spotykały się pięciokrotnie i tylko raz wygrała Pawluczenkowa.

Czwarta runda singla:

Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 30) – Angelique Kerber (Niemcy, 17) 6:7(5), 7:6(4), 6:2