Australian Open: Clijsters w półfinale; Wozniacki traci pozycję liderki rankingu

/ Michał Jaśniewicz , źródło: sonyericssonwtatour.com/własne, foto: AFP

Kim Clijsters obnażyła wszelkie słabości Caroline Wozniacki. Belgijka w ćwierćfinale Australian Open wygrała 6:3, 7:6(4). Dla Dunki porażka ta oznacza stratę pozycji liderki rankingu i spadek na trzecie lub czwarte miejsce w tym zestawieniu.

Występ Kim Clijsters w dzisiejszym spotkaniu stał pod sporym znakiem zapytania, gdyż Belgijka nabawiła się urazu kostki w meczu czwartej rundy z Li Na. Okazało się jednak, iż uraz nie jest tak poważny i obrończyni tytułu może przystąpić do pojedynku z liderką rankingu.

Clijsters prowadziła w meczu już 6:3 i 5:2, ale w tym momencie zaczęła robić sporo błędów, co Wozniacka skrupulatnie wykorzystała i doprowadziła do tie breaka. Ten rozpoczął się od wyrównanej rywalizacji. Taka miała miejsce do stanu 4-4, gdyż od tego momentu Belgijka wygrała trzy kolejne punkty, a tym samym cały mecz. Spotkanie trwało godzinę oraz czterdzieści pięć minut.

Ona podniosła poziom swojej gry – odniosła się do końcówki drugiego seta Clijsters. – Obie zagrałyśmy naprawdę dobry tie break. Mam namyśli, że nie popełniałyśmy błędów. Dobrze funkcjonowały nasze uderzenia, serwis i return. Ja starałam się pozostać skoncentrowana na każdym kolejnym punkcie i kiedy nadarzyła się okazja atakować, co mi wyszło.

Clijsters przez cały mecz grała na bardzo dużym ryzyku. Belgijka popisała się wieloma efektowanymi uderzeniami kończącymi. W całym spotkaniu odnotowała 39 „winnerów”, ale miała również 40 niewymuszonych błędów.

Dla Caroline Wozniackiej porażka ta oznacza pożegnanie się z pozycją liderki rankingu WTA. Dunkę, polskiego pochodzenia, na pewno wyprzedzą Petra Kvitova oraz Wiktoria Azarenka, a szansę na to ma również Maria Szarapowa.

Szczerze mówiąc nie myślę o tym za wiele – odniosła się do straty pozycji liderki rankingu Wozniacka. – Byłam na tej pozycji przez długi czas. Dwa lata z rzędu kończyłam sezon jako numer jeden. Na koniec tego sezonu zobaczymy kto będzie grał najrówniej przez cały rok. Mamy dopiero styczeń. Mam szansę powrócić na tą pozycję, więc nie przejmuję się tym zbytnio teraz.

O awans do finału Australian Open Kim Clijsters zagra z Wiktorią Azarenką, która dziś w trzech setach pokonała Agnieszkę Radwańską. Belgijka grała dotąd z Białorusinką sześciokrotnie, wygrywając cztery z tych konfrontacji.