Australian Open. Czeszki obroniły tytuł w deblu

/ Łukasz Duraj , źródło: https://ausopen.com/, własne, foto: AFP

Ostatni dzień wielkoszlemowego Australian Open został zainaugurowany finałem gry podwójnej kobiet. Tytuł w tej konkurencji obroniły Barbora Krejczikova i Katerzina Siniakova, które pokonały w dwóch setach Japonki Enę Shibaharę i Shuko Aoyamę.

Czeska para była w Melbourne rozstawiona z numerem jeden i nie miała problemów z awansem do finału. W drodze do tego spotkania zawodniczki z kraju naszych południowych sąsiadów straciły zaledwie jednego seta, a ich dotychczasowe ogromne sukcesy stawiały je w roli dość wyraźnych faworytek.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że w Australii dyspozycja Azjatek była tak samo dobra jak ich czeskich rywalek. W całym turnieju Aoyama i Shibahara oddały przeciwniczkom tylko jedną partię, a miało to miejsce w meczu pierwszej rundy przeciwko Chince Wang i Magdzie Linette.

Spotkanie na Rod Laver Arena było dla japońskiego duetu pierwszym tak dużym finałem w karierze i widać było, że towarzyszy im trema. Nerwy szczególnie udzieliły się młodszej Shibaharze, która w gemie otwarcia popełniła kilka błędów i straciła serwis. Potem okazało się, że ta przewaga wystarczyła Czeszkom do wygrania seta wynikiem 6:4.

Druga partia miała podobny początek. Para z Azji znów przegrała serwis w pierwszym gemie, ale tym razem zdołała odrobić stratę, przełamując Katerzinę Siniakovą. Ostatecznie kluczowy okazał się siódmy gem, w którym najwyżej rozstawione łatwo odebrały podanie Shuko Aoyamy. Od tego momentu Japonki nie wygrały już gema i ostatecznie uległy rywalkom 4:6, 3:6.

Triumf w Australii oznaczał kontynuację imponującej serii Krejczikovej i Siniakovej. Przed dzisiejszą wygraną Czeszki były najlepsze także w trzech turniejach wielkoszlemowych w 2022 roku – Wimbledonie, US Open i Australian Open. Z rywalizacji na kortach imienia Rolanda Garrosa wykluczył je koronawirus, zaś na korcie – w wielkim szlemie – zostały ostatni raz pokonane w spotkaniu pierwszej rundy US Open 2021. Sztuki tej dokonały Bernarda Pera i Magda Linette.


Wyniki

Finał debla kobiet:

B. Krejczikova / K. Siniakova (Czechy,1) – E. Shibahara / S. Aoyama (Japonia, 10) 6:4 6:3