Australian Open. Cztery Polki na starcie eliminacji, Kawa zagra jako pierwsza

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne/ausopen.com, foto: Bella Cup

Cztery polskie tenisistki staną na starcie eliminacji do Australian Open. Jako pierwsza na korcie pojawi się Katarzyna Kawa. Oprócz niej o główną drabinkę w Melbourne powalczą również Magdalena Fręch, Maja Chwalińska oraz Urszula Radwańska.

Aby przebić się do głównej drabinki Australian Open przez eliminacje, trzeba wygrać trzy mecze. Ze 128 tenisistek, które walczą o udział w głównej drabince, tylko 16 będzie mogło powalczyć w turnieju Wielkiego Szlema. W tym gronie chcą znaleźć się cztery Polki.

Jako pierwsza z naszych tenisistek, już w nocy z poniedziałku na wtorek, w kwalifikacjach zagra Katarzyna Kawa. Została rozstawiona z numerem 17 i w pierwszej rundzie trafiła na Niemkę, Antonię Lottner. Obie grały ze sobą dwukrotnie w rozgrywkach niemieckiej Bundesligi, a bilans jest remisowy. Jeśli Kawa pokona pierwszą rywalkę, później zmierzy się z Mariną Mielnikową lub Chihiro Muramatsu. Wśród potencjalnych rywalek w finale eliminacji jest natomiast oznaczona numerem 16 Varvara Flink.

Urszula Radwańska także trafiła na rywalkę, którą dobrze zna. Ze Szwedką Johanną Larsson mierzyła się dwukrotnie, lecz oba spotkania miały miejsce dawno temu – w 2006 oraz 2011 roku. Jeśli krakowiance uda się wygrać z Larsson, w drugiej rundzie zagra z Jessiką Ponchet lub Mandy Minellą. Wśród ewentualnych przeciwniczek w trzecim meczu są oznaczona numerem trzy Varvara Graczewa, a także prowadzona od niedawna przez Tomasza Wiktorowskiego Olga Danilović.

Największe nadzieje spośród naszej czwórki w eliminacjach można wiązać z występem Magdaleny Fręch, która dopiero co sięgnęła po tytuł w turnieju ITF w Bendigo. Na początek Polkę czeka starcie z Mayo Hibi. W drugiej rundzie przeciwniczką będzie Leylah Fernandez z Kanady lub… Patricia Maria Tig. Rumunka miała zagrać z Fręch w finale w Bendigo, lecz oddała mecz z powodu urazu. W trzeciej rundzie wśród potencjalnych przeciwniczek jest między innymi doświadczona Kurumi Nara.

W wielkoszlemowych eliminacjach zadebiutuje Maja Chwalińska. Tenisistka z Dąbrowy Górniczej trafiła na Isabellę Szinikową. Kolejną przeciwniczką może być Marta Kostiuk lub rozstawiona z numerem sześć Natalia Wichłancewa. W ewentualnej trzeciej rundzie najbardziej prawdopodobny jest mecz z Kają Juvan, z którą Chwalińska zna się z czasów juniorskich.