Australian Open. Dżoković po raz dziewiąty królem Melbourne!

/ Bartosz Bieńkowski , źródło: własne, foto: AFP

Panowanie Novaka Dżokovicia w Melbourne zostało przedłużone! W finale tegorocznej edycji serbski dominator pokonał Rosjanina Daniiła Miedwiediewa 7:5, 6:2, 6:2. To 18. wielkoszlemowy tytuł lidera rankingu ATP.

Finał tegorocznego Australian Open zapowiadał się pasjonująco. Novak Dżoković uwielbia turniej w Melbourne, w którym triumfował wcześniej osiem razy. Mimo to, jego rywalowi dawano spore szanse na zwycięstwo. Daniił Miedwiediew wygrał 20 meczów z rzędu, pokonując między innymi właśnie Serba, Rafaela Nadala, Dominika Thiema, Alexandra Zvereva czy Diego Schwartzmana. Rosjanin zdobył dzięki tym triumfom kilka tytułów: Rolex Paris Masters w Paryżu, ATP Finals w Londynie oraz ATP Cup. Teraz miał szansę dołożyć kolejne (najważniejsze) trofeum.

Obydwaj zawodnicy spotkali się do tej pory siedem razy. Czterokrotnie wygrywał Dżoković, ale w ich ostatnim spotkaniu w Londynie podczas ATP Finals to Miedwiediew zwyciężył 6:3, 6:3. Bukmacherzy dawali minimalnie większe szanse na triumf Serbowi. Lider światowego rankingu nigdy nie przegrał finału Australian Open, a stawką dla niego był 18. wielkoszlemowy tytuł. Dla Rosjanina to zaś dopiero drugi finał Wielkiego Szlema w karierze. W 2019 roku na US Open uległ Rafaelowi Nadalowi po niesamowitej walce 5:7, 3:6, 7:5, 6:4, 4:6.

Novak Dżoković udanie rozpoczął niedzielny finał. Szybko zyskał przewagę przełamania, lecz równie ekspresowo ją stracił. W kluczowym fragmencie pierwszego seta (od stanu 5:5) Serb okazał się lepszy. Chłodna głowa oraz doświadczenie pomogły Serbowi i partię otwarcia zakończył zwycięstwem 7:5.

Drugiego seta z nadziejami rozpoczął Miedwiediew. Już w pierwszym gemie przełamał rywala, ale to był ostatni dobry moment Rosjanina. Tenisista z Moskwy popełniał mnóstwo błędów i nie był w stanie w jakikolwiek sposób zagrozić Nole. Dżoković grał jak z nut i zapisał kolejną partię na swoim koncie (6:2).

Lider światowego rankingu kroczył pewnie do tytułu. W trzeciej partii ponownie nie dał rozkręcić się Rosjaninowi. Uzyskał szybko przewagę przełamania i pełną kontrolę nad wydarzeniami na korcie. Miedwiediewa było stać tylko na krótkie zrywy, które i tak nie zmieniły w żadnym stopniu wyniku. Dżoković w pełni dominował i po godzinie i 53 minutach wygrał spotkanie 7:5, 6:2, 6:2.

To 9. tytuł Australian Open Mistrza z Belgradu i 18. wielkoszlemowy. Więcej triumfów w najważniejszych tenisowych turniejach na świecie mają tylko Roger Federer i Rafael Nadal – po 20.