Australian Open. Federer ekspresem w drugiej rundzie, Shapovalov za burtą

/ Dominika Opala , źródło: własne, foto: AFP

Do tej pory największą niespodzianką dnia była porażka Denisa Shapovalova. Kanadyjczyk uległ w czterech setach Martonowi Fucsovicsowi. Z kolei najmniejszych problemów z wygraną nie miał Roger Federer, który zanotował pierwsze zwycięstwo w 2020 roku.

Dwóch rozstawionych zawodników pożegnało się już z turniejem. Są nimi Denis Shapovalov i Borna Czorić. Kanadyjczyk przegrał z Martonem Fucsovicsem, a Chorwat nie zdołał ugrać seta z Samem Querreyem. Tenisista z Zagrzebia rewelacyjnie rozpoczął sezon od pokonania Dominica Thiema w ATP Cup, ale potem uszło z niego powietrze i w swoich występach był cieniem samego siebie. Potwierdziło się to także w meczu z Amerykaninem, który w każdym z setów uzyskiwał jedno przełamanie więcej od rywala.

Dużo większym zaskoczeniem była natomiast porażka Shapovalova. Kanadyjczyk w świetnej formie przystępował do pierwszego szlema w roku i wydawało się, że może daleko zajść. Plany pokrzyżował mu jednak Marton Fucsovics. Węgier, obecnie zajmujący 67. miejsce w rankingu, dwa lata temu dotarł do czwartej rundy Australian Open i widać, że ma ochotę na powtórzenie tego wyniku.

Partia otwarcia od początku źle się ułożyła dla Kanadyjczyka, który na starcie stracił podanie. Węgier poszedł za ciosem i nie oddał przewagi, dokładając w końcówce kolejne przełamanie. Drugi set był o wiele bardziej zacięty i musiał zostać rozstrzygnięty w tie-breaku. W nim „Shapo” obronił piłkę setową i ostatecznie za trzecią szansą doprowadził do wyrównania w meczu. W trzeciej odsłonie w grę młodszego z tenisistów ponownie wkradła się nerwowość, z kolei Fucsovics konsekwentnie zmierzał do celu. W efekcie oddał rywalowi jednego gema i sensacja była coraz bliżej. Czwarty set rozpoczął się od przełamania na korzyść Shapovalova, jednak Kanadyjczyk nie doprowadził tej przewagi do końca i dał się odłamać w ósmym gemie. Ponownie tie-break musiał rozstrzygnąć losy partii i tym razem wyżej notowany zawodnik nie odrobił strat. Fucsovics pewnie zmierzał po zwycięstwo i finalnie po ponad trzech godzinach gry awansował do drugiej rundy.

Z kolei Roger Federer, w pierwszym występie w tym roku, zaprezentował świetną dyspozycję. Szwajcar nie dał szans Steve’owi Johnsonowi i odprawił go w 85 minut. Tenisista z Bazylei od samego początku narzucił szybkie tempo. Po 18 minutach prowadził już 4:1 i nieustannie spychał rywala do defensywy. W drugiej partii Federer wygrał 16 z pierwszych 18 punktów i błyskawicznie uciekł na 4:0. Amerykanin nie był w stanie znaleźć sposobu na tak dysponowanego przeciwnika i ostatecznie zdobył siedem gemów w meczu. Federer jest niepokonany w pojedynkach pierwszej rundy w Australian Open i zanotował tu 21. zwycięstwo na tym etapie.

Roger Federer (Szwajcaria, 3) – Steve Johnson (USA) 6:3, 6:2, 6:2

Matteo Berrettini (Włochy, 8) – Andrew Harris (Australia, WC) 6:3, 6:1, 6:3

Marton Fucsovics (Węgry) – Denis Shapovalov (Kanada, 13) 6:3, 6:7 (9), 6:1, 7:6 (3)

Grigor Dimitrov (Bułgaria, 18) – Juan Ignacio Londero (Argentyna) 4:6, 6:2, 6:0, 6:4

Guido Pella (Argentyna, 22) – John Patrick Smith (Australia, WC) 6:3, 7:5, 6:4

Sam Querrey (USA)  – Borna Czorić (Chorwacja, 25) 6:3, 6:4, 6:4

Daniel Evans (Wielka Brytania, 30) – Mackenzie McDonald (USA) 3:6, 4:6, 6:1, 6:2, 6:3

Gregoire Barrere (Francja) – Mohamed Safat (Egipt, Q) 6:7 (8), 7:6 (1), 6:4, 7:6 (5)

Ricardas Berankis (Litwa) – Roberto Carballes Baena (Hiszpania) 6:4, 6:2, 6:2

Y. Nishioka (Japonia) – Laszlo Dżjere (Serbia) 6:4, 3:6, 6:2, 7:6 (2)