Australian Open. Huragan Ash i pięć Czeszek w drugiej rundzie

Niespełna trzy kwadranse spędziła na korcie podczas swojego pierwszego meczu w Australian Open 2021 Ashleigh Barty. Rozstawiona z numerem jeden tenisistka nie oddała rywalce nawet gema.

Reprezentantka gospodarzy kontynuuje tegoroczną zwycięską passę na kortach Melbourne Parku. Przed rozpoczęciem Australian Open Australijka triumfowała w Yarra Valley Classic. We wtorek, w pierwszym meczu sesji wieczornej na głównej arenie, pokazała, że naprawdę jest w formie. Jej rywalka, Danka Kovinić z Czarnogóry, nie miała nic do powiedzenia. Do stanu 4:0 w secie otwarcia Barty nie przegrała nawet punktu. Gdyby ta sztuka udała się jej jeszcze przez osiem akcji z rzędu, wówczas powtórzyłaby osiągnięcie Jarosławy Szwedowej z Wimbledonu z 2012. Wówczas to Kazaszka wygrała seta 6:0 w meczu przeciwko Sarze Errani, nie tracąc po drodze ani jednego punktu. Taki wyczyn nazywany jest Złotym Setem.

Mimo że ta sztuka się Barty nie udała, i tak może być ona zadowolona ze swego występu.  Faworytka gospodarzy do tytułu mistrzowskiego po 44 minutach mogła się już koncentrować na meczu kolejnej rundy.

– Od samego początku narzuciłam swoje warunki gry na korcie i udało mi się utrzymać je do samego końca. Bardzo mnie to cieszy. Zwłaszcza że mogłam zaprezentować swój tenis przed publicznością – podsumowała wydarzenia na korcie liderka rankingu WTA, której kolejną rywalką będzie Daria Gavrilova. Występująca w turnieju dzięki ,,dzikiej karcie” tenisistka pokonała 6:1, 7:5 Sarę Sorribes Tormo.

Pięć tenisistek w drugiej rundzie singla mają nasi południowi sąsiedzi. Wśród Czeszek, które wygrały mecze pierwszej rundy Australian Open 2021 jest między innymi Karolina Pliszkova. Półfinalistka Australian Open 2019 w trwającym 47 minut spotkaniu oddała Jasminie Paolini jedynie dwa gemy. Tym samym była liderka rankingu WTA pozostaje niepokonana w  meczach pierwszej rundy turniejów Wielkiego Szlema od blisko pięciu lat. Ostatniej porażki w meczu otwarcia zmagań w najważniejszych imprezach sezonu niespełna 29-letnia tenisistka doznała w 2016 na Roland Garros w meczu przeciwko Shelby Rogers. Pozostałymi Czeszkami, które awansowały do 2. rundy są Petra Kvitova, Marketa Vondrouszova, Karolina Muchova i Barbora Krejcikova.

Udanie rywalizację na australijskich kortach rozpoczęły deblowe mistrzynie juniorskiego Wimbledonu z 2017 – Olga Danilovic i Kaja Juvan. Obie do turnieju dostały się z kwalifikacji i na „dzień dobry” trafiły na rozstawione rywalki. Słowenka, przyjaciółka Igi Świątek, awansowała do kolejnej rundy po tym, jak w drugim secie z gry musiała zrezygnować Johanna Konta. Ciężki, trzysetowy bój miała z kolei Serbka. Sklasyfikowana na miejscu 183. zawodniczka pokonała 7:5, 3:6, 6:4 Petrę Martić, wydobywając się w decydującej partii ze stanu 1:3.