Australian Open. Jan Zieliński w finale rywalizacji deblowej

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/www.atptour.com, foto: Diadora

Jan Zieliński i Hugo Nys wygrali piąty kolejny mecz na kortach Melbourne Park w rywalizacji deblowej. Tym samym powalczą o tytuł mistrzowski australijskiego szlema. Tym razem Polakowi i Monakijczykowi rady nie dali Jeremy Chardy i Fabrice Martin. Tenisista z Warszawy ma szansę zostać trzecim polskim deblowym mistrzem Australian Open.

Tegoroczna rywalizacja na kortach w Melbourne przebiega pod znakiem niespodzianek w każdej z konkurencji. I za taką między innymi należy uznać postawę Zielińskiego i Nysa. Polsko-monakijski duet w tegorocznym turnieju nie został rozstawiony, więc na swej drodze spotkał teoretycznie mocniejsze pary. Jednak „nasz” duet nic sobie  tego nie robił i w czwartkowe wczesne popołudnie czasu lokalnego Zieliński i Nys odprawili kolejnych rywali.

Wspierani przez polskich kibiców tenisiści bardzo dobrze się czuli na głównej arenie imprezy. W pierwszej odsłonie jako pierwszy z rywali „pękły” Chardy. W czwartym gemie nasz duet wywalczył dwie szanse na odebranie podania rywalom. Co prawda pierwsza zakończyła się niepowodzenie, ale po doskonałym returnie Zielińskiego przełamanie i wynik 3:1 stał się faktem. W ósmym gemie ponownie była szansa na wygranie gema przy podaniu Francuzów, ale tym razem wyszli oni z opresji obronną ręką. Jednak jeszcze przed zmianą stron Nys zakończył seta, wykorzystując pierwszą piłkę setową. Druga odsłona przez większość czasu była niezwykle wyrównana. Chociaż w dziesiątym gemie nasi debliści znaleźli się w opałach. Tym razem się udało wyratować, ale dwa gemy później „trójkolorowi” ponownie byli w ofensywie. Za piątą szansą doprowadzili do wyrównania stanu meczu po jeden w setach.

Taki obrót spraw nie załamał Zielińskiego i Nysa, którzy od początku decydującej odsłony ruszyli do ataku. To przyniosło efekt w postaci wygranej w gemie serwisowym Martina bez straty punktu. Dwa kolejne gemy również nasi zapisali na swoje konto i byli coraz bliżej ostatecznego zwycięstwa. Co prawda wygrali jeszcze dwa gemy przy swoim serwisie. Jednak sytuację na korcie kontrolował nasz duet, który po niespełna dwóch godzinach zapewnił sobie awans do finału Australian Open. W nim rywalami Polaka i Monakijczyka będą grający dzięki „dzikiej karcie” Rinky Hijikata i Jason Kuble.

Jan Zieliński ma szansę zostać trzecim polskim mistrzem wielkoszlemowym Australian Open. W 1978 roku po ten tytuł wraz z Kimem Warwickiem sięgnął Wojciech Fibak, a w 2014 równych sobie nie mieli Łukasz Kubot i Robert Lindstedt.


Wyniki

Półfinał debla:

J. Zieliński, H. Nys (Polska, Monako) – J. Chardy, F. Martin (Francja, Francja) 6:3, 5:7, 6:2