Australian Open: Janowicz postara się o powtórkę

/ Krzysztof Domaradzki, źródło: własne, foto: AFP

Jerzy Janowicz jako ostatni z Polaków zaprezentuje się w poniedziałek na kortach w Melbourne. Łodzianin w swoim seniorskim debiucie w Australian Open spotka się z Simone Bolellim.

Rzadko się zdarza, by ktoś, kto dopiero po raz trzeci pojawia się w fazie głównej turnieju wielkoszlemowego, był w nim rozstawiony. Taki przypadek spotkał Janowicza. 22-letni łodzian debiut zaliczył w zeszłorocznym Wimbledonie, następnie wystąpił w US Open, a do startującego jutro Australian Open przystąpi jako zawodnik rozstawiony z dwudziestym czwartym numerem. Dzięki temu w starciu z zajmującym 80. miejsce w rankingu ATP Tour Bolellim wydaje się wyraźnym faworytem.

Pierwszy start w dorosłym Australian Open dla Polaka mógłby być znacznie bardziej stresujący, gdyby nie włoski rywal, którego już raz na tym etapie zmagań pokonał. Pojedynkiem z Bolellim Janowicz pół roku temu zainaugurował swoją wielkoszlemową przygodę – w 1. rundzie Wimbledonu pokonał jutrzejszego rywala 3:6, 6:3, 6:3, 6:3. W przeciągu sześciu miesięcy łodzianin wyrósł na jednego z najbardziej perspektywicznych graczy w stawce, a Bolelli pozostał zawodnikiem, dla którego ogromną wartość mają pojedyncze wygrane pojedynki w Wielkim Szlemie.

Nie jest jednak powiedziane, że Włoch zagra na niskim poziomie – takim, jaki zaprezentował chociażby podczas wspomnianego pojedynku w Wimbledonie. Sezon rozpoczął bowiem zupełnie przyzwoicie, co każe sądzić, iż jest w znacznie lepszej dyspozycji niż przez większość ubiegłego roku. W ramach przygotowań do Australian Open Bolelli udał się do Dohy, gdzie zdołał pokonać i Daniela Gimeno-Travera, i Łukasza Kubota (co ciekawe, Polak i Hiszpan już za kilka godzin zmierzą się w Melbourne). Poległ dopiero z rewelacyjnie dysponowanym Dawydienką. Janowicz natomiast singlowego spotkania w 2013 r. jeszcze nie wygrał. W Auckland po niezwykle emocjonującym i wyrównanym meczu poległ z Brianem Bakerem.

Spotkanie Polaka z Włochem odbędzie się na korcie 8. Będzie do czwarty pojedynek dnia (wcześniej na tym obiekcie rozegrane zostaną dwa starcia kobiet i jedno mężczyzn), a zatem łodzianin przystąpi do rywalizacji najprawdopodobniej ok. 9.00 czasu polskiego. Jeżeli przypomni choćby częściowo zawodnika, który przed paroma miesiącami brylował w Paryżu, do południa powinien cieszyć się z pierwszego wygranego meczu na Australian Open.

Imię i nazwisko
Jerzy Janowicz
Simone Bolelli
Data urodzenia
13 listopada 1990 roku
8 października 1985 roku
Aktualne miejsce w rankingu ATP
26
80
Najwyższe miejsce w rankingu ATP
26
36
Wzrost
203 cm
183 cm
Waga
91 kg
79 kg
Zarobki w tym sezonie
6 375 dolarów
29 360 dolarów
Zarobki w karierze
662 169 dolarów
2 288 058 dolarów

 

DOTYCHCZASOWE POJEDYNKI:
2012 rok/Wimbledon, Wielka Brytania/ korty trawiaste/I runda turnieju
Jerzy Janowicz – Simone Bolelli 3:6, 6:3, 6:3, 6:3