Australian Open. Już ponad 70 tenisistów na przymusowej izolacji

/ Maria Kuźniar , źródło: własne/ tennis.com, foto: AFP

Już ponad 70 tenisistów jest zamkniętych w hotelach. Australian Open jeszcze się nie zaczęło, a w sumie każdy dzień przynosi kolejne doniesienia o zakażeniach i przymusowej kwarantannie. Wśród poszkodowanych znajdują się m.in. dwukrotna zwyciężczyni AO Wiktoria Azarenka, Angelique Kerber, Sloane Stephens, czy Kei Nishikori. Trwa odliczanie, komu jeszcze koronawirus może utrudnić start w pierwszym turnieju wielkoszlemowym 2021 roku.

Z około 370 tenisistów przetransportowanych do Australii w ciągu ostatniego tygodnia w 17 lotach czarterowych, już 72 zostało umieszczonych w ścisłej 14-dniowej kwarantannie. Nie mogą opuszczać pokoi hotelowych nawet na trening. Wszystko dlatego, że wśród pasażerów trzech lotów – z Doha, Abu Zabi i Los Angeles, wykryto COVID-19. Wśród poszkodowanych są m.in. Wiktoria Azarenka, Sloane Stephens, Bianca Andreescu, Belinda Bencic, Garbine Muguruza, czy Aryna Sabałenka. Co tu dużo mówić, duże grono faworytek nawet do wygrania Australian Open. Zamknięcie na dwa tygodnie, bez możliwości treningu na korcie, znacznie utrudni wygranie AO. Tenisiści wskazują wprost, że po takiej kwarantannie będą potrzebować kilku tygodni na powrót do najwyższej formy. Inni, gdyby wiedzieli, że jedna zakażona osoba na pokładzie samolotu automatycznie izoluje wszystkich pasażerów, pomyśleliby dwa razy, zanim przyjechali.

Na kolejne doniesienia o izolacji sporej grupy graczy zareagował Novak Dżoković. Zażądał od Tennis Australia zapewnienia równych i lepszych warunków wszystkim graczom, którzy utknęli na kwarantannie. Chce m.in. materiałów treningowych we wszystkich pokojach, przyzwoitego jedzenia dla wszystkich graczy (po tym, jak wielu graczy narzekało na swoje jedzenie pierwszego dnia kwarantanny), mniejszej dni izolacji w kwarantannie, czy zezwolenia dla graczy na odwiedzanie swojego trenera lub trenera fizycznego, o ile obaj przeszli testy na COVID. Komisarz ds. Kwarantanny COVID-19 w Wiktorii, Emma Cassar, stwierdziła jednak jasno, że nie będzie żadnych zmian, a najważniejsze jest zdrowie.

Jeszcze do niedawna nie było wiadomo, czy Australian Open kiedy, o ile w ogóle się odbędzie. Wydaje się, że jeśli turniej faktycznie dojdzie do skutku, to może obfitować w olbrzymie niespodzianki.