Australian Open. Kenin pierwszą finalistką! Najmłodszą od 12 lat

Sofia Kenin pokonała Ashleigh Barty 7:6(6), 7:5 i wystąpi w pierwszym w karierze finale wielkoszlemowym. Amerykanka jest też najmłodszą finalistką Australian Open od ponad dekady.

W 2008 roku w finale pierwszej w roku lewy Wielkiego Szlema Ana Ivanović przegrała w dwóch setach z Marią Szarapową. Serbska tenisistka miała wówczas niespełna 21 lat. W czwartek osiągnięcie byłej liderki rankingu WTA powtórzyła Sofia Kenin.

Amerykanka i Australijka Ashleigh Barty spotykały się dotychczas pięciokrotnie, z czego cztery mecze wygrała liderka rankingu WTA. Jednak ostatni mecz, jaki rozegrały w ubiegłym roku w Toronto, padł łupem Kenin. W drodze do półfinału tegorocznego Australian Open obie tenisistki straciły po jednym secie. Należało spodziewać się wyrównanego pojedynku i takie właśnie doczekaliśmy. Liderka rankingu zdołała co prawda wypracować sobie piłki na przełamanie w szóstym gemie, jednak ich nie wykorzystała i o losach partii decydował tie-break. W tym ponownie liderka rankingu była aktywniejsza, co dało jej prowadzenie 6-4. Wtedy przegrała cztery punkty z rzędu i set powędrował na konto rywalki.

Taki przebieg wydarzeń nie podłamał reprezentantki gospodarzy, która w drugim secie dalej dyktowała warunki na korcie. W trzecim gemie zdołała przełamać podanie rywalki i grając ofensywnie i konsekwentnie zmierzała do wygrania seta i wyrównania stanu w meczu. Australijka prowadziła już 5:4 przy własnym podaniu. Nie umiała jednak wywalczyć decydujących punktów. Wykorzystała to Kenin, odwracając losy seta, co doprowadziło ją do zwycięstwa w całym meczu.

Dla Amerykanki awans do finału Australian Open to najlepszy wynik w turnieju tej rangi w karierze. Najlepsze dotychczasowe osiągnięcia Kenin w imprezach wielkoszlemowych to czwarta runda podczas ubiegłorocznego Australian Open. Występ w finale pozwoli jej także zadebiutować w poniedziałek w top 10 rankingu WTA.