Australian Open. Kontuzja i rezygnacja Ruuda, szybkie zwycięstwa Rosjan

/ Szymon Adamski , źródło: własne, foto: AFP

Capser Ruud tuż przed pierwszym meczem zrezygnował z udziału w Australian Open. Norweg może mówić o sporym pechu, bowiem dzień przed startem jednej z największych imprez w sezonie skręcił kostkę. Na starcie stanęli natomiast Daniił Miedwiediew i Andriej Rublow. Obaj wywalczyli awans do drugiej rundy w niespełna dwie godziny.

Nie tylko bez turniejowej ,,jedynki”, ale również bez turniejowej ,,ósemki” odbywa się 110. edycja australijskiego szlema. Norweg Casper Ruud szykował się do obrony punktów za zeszłoroczny awans do 1/8 finału, ale dzień przed turniejem skręcił kostkę. Długo wstrzymywał się z decyzją o wycofaniu z zawodów, ale koniec końców nie było innego wyjścia. Jego miejsce w turniejowej drabince zajął Rosjanin Roman Safiulin, rewelacyjnie się spisujący podczas ATP Cup.

A skoro o Rosjanach mowa, to w drugiej rundzie zameldował się już komplet najlepszych tenisistów z tego kraju. W poniedziałek swoje mecze wygrali Karen Chaczanow i Asłan Karacew, a dziś dołączyli do nich Daniił Miedwiediew i Andrej Rublow. Mistrz US Open w godzinę i 55 minut rozprawił się z Henrim Laaksonenem ze Szwajcarii. Z kolei Rublow jeszcze szybciej ograł Włocha Gianlucę Magera. Wynik budzi tym większe uznanie, że dla reprezentanta naszych wschodnich sąsiadów był to pierwszy mecz w sezonie. Wcześniej planował wystąpić m.in. w ATP Cup, jednak zaraził się koronawirusem.

Z Covidem w ostatnich tygodniach zmagał się również Richard Gasquet. 35-letni Francuz szybko wrócił jednak do zdrowia i jak na razie jest sprawcą największej niespodzianki w drugim dniu rywalizacji w turnieju męskim. W pokonanym polu zostawił rodaka, Ugo Humberta, który sezon zaczął od sensacyjnego zwycięstwa nad Daniiłem Miedwiediewem, a później przegrał trzy kolejne spotkania…

Równiejszą formę na początku 2022 roku prezentuje Jannik Sinner. Włoch w tym sezonie nie przegrał nawet seta, choć trzeba nadmienić, że w każdym spotkaniu był wyraźnym faworytem. Większych problemów nie powinien mu sprawić również Steve Johnson, z którym zagra w 2. rundzie Australian Open.


Wyniki

Wybrane mecze 1. rundy:

Richard Gasquet (Francja) – Ugo Humbert (Francja, 29) 3:6, 7:6(4), 7:6(3), 6:3
Andrej Rublow (Rosja, 5) – Gianluca Mager (Włochy) 6:3, 6:2, 6:2
Grigor Dimitrow (Bułgaria, 26) – Jiri Leheczka (Czechy) 6:4, 4:6, 6:3, 7:5
Jannik Sinner (Włochy, 11) – Joao Sousa (Portugalia) 6:4, 7:5, 6:1
Daniił Miedwiediew (Rosja, 2) – Henri Laaksonen (Szwajcaria) 6:1, 6:4, 7:6(3)

KOMPLET WYNIKÓW