Australian Open. Leheczka nie przestaje zaskakiwać!

/ Jakub Ślotała , źródło: własne/atptour.com, foto: AFP

Czesi mają w tegorocznym Australian Open wiele powodów do zadowolenia. Jednym z nich jest Jirzi Leheczka, który kolejny raz sprawił sensację. Tym razem młody Czech pokonał turniejową „szóstkę”, Felixa Auger-Aliassima 4:6, 6:3, 7:6(2), 7:6(3).

Rewelację potęguje fakt, że przed AO2023 Leheczka nigdy nie wygrał meczu w turnieju głównym Wielkiego Szlema! W bieżącym tygodniu 71. zawodnik rankingu ATP pokonał już Bornę Czoricia (23.), Christophera Eubanksa (113.), Camerona Norriego (12.), a teraz jeszcze Kanadyjczyka.

– Szczerze mówiąc, to niesamowite uczucie – powiedział Leheczka po meczu. – Trudno mi znaleźć słowa, przez to, co przeszliśmy w zeszłym roku. Przegrałem w pierwszej rundzie, więc oczywiście Gdyby ktoś przed turniejem powiedział mi, że będę tak grał, to bym nie uwierzył, ale cieszę się, że gram dalej i jestem podekscytowany – dodał.

Zawodnicy wykorzystali atuty serwisowe. W pierwszych dwóch setach zobaczyliśmy po jednym przełamaniu odpowiednio na korzyść Kanadyjczyka oraz Czecha. Trzecią i czwartą partię rozstrzygały dogrywki. Czech zdominował każdego tie-breaka wygrywając do dwóch i do trzech. Poza formą serwisową Leheczka imponował również grą przy siatce do której wybrał się ponad czterdzieści razy i wygrał 80% punktów!

Nietypowy dla męskiego tenisa początek miało spotkanie Karena Chaczanowa z Yoshihito Nishioką. Japończyk z pierwszych czternastu gemów żadnego nie zapisał na swoim koncie! Przegrywając 0:2 w trzecim secie odrobił jednak straty i doprowadził do dogrywki. Chaczanow potwierdził jednak wysoką formę i zakończył mecz w trzech setach. Jego kolejnym rywalem w ćwierćfinale będzie pogromca Huberta Hurkacza – Sebastian Korda.

Wyniki czwartej rundy singla mężczyzn:

Jirzi Leheczka (Czechy) – Felix Auger-Aliassime (Kanada, 6) 4:6, 6:3, 7:6(2), 7:6(3)
Sebastian Korda (USA, 29) – Huber Hurkacz (Polska, 10) 3:6, 6:3, 6:2, 1:6, 7:6(7)
Karen Chaczanow (18) – Yoshihito Nishioka (Japonia, 31) 6:0, 6:0, 7:6(4)