Australian Open. Lehecka wyeliminował Norrie’ego, Sinner odwrócił losy meczu

/ Artur Kobryn , źródło: własne, ausopen.com, foto: AFP

Zwycięstwo Jiriego Lehecki nad rozstawionym z numerem 11 Cameronem Norriem było największą niespodzianką pierwszych gier trzeciej rundy Australian Open. O seta od porażki był również Jannik Sinner, który pokonał jednak Martona Fucsovicsa.

Turniej w Melbourne jest miejscem przestawienia się tenisowemu światu przez Jiriego Leheckę. Czech, pokonując Bornę Czoricia na starcie imprezy zapisał dopiero zanotował pierwszą wygraną w Wielkim Szlemie. Po kilku dniach mógł już cieszyć się z awansu do czwartej rundy. 21-latek rywalizował z Cameronem Norriem, z którym jeszcze kilka dni temu przegrał podczas zawodów w Auckland. W piątek Brytyjczyk nie powtórzył tego wyniku, choć prowadził już 2:1 w setach. Lehecka popisał się wolą walki i umiejętnościami, które pozwoliły mu przebić się przez defensywę Brytyjczyka. Czeski tenisista zademonstrował wszechstronną grę, bogatą w uderzenia kończące zarówno z forhendu, jak i bekhendu. Dodatkowo Norrie zdawał się zmagać z problemami z lewym kolanem, które wymagało pomocy fizjoterapeuty. Tenisista naszych południowych sąsiadów wytrzymał presję, odparł powrót rywala w końcówce i po trzech godzinach i 12 minutach mógł celebrować życiowy sukces.

O prawo gry w ćwierćfinale zagra z rozstawionym z „szóstką” Felixem Augerem-Aliassimem. Kanadyjczyk, tak jak w poprzednich fazach turnieju, także trzeciej rundy nie przebrnął bez straty seta, lecz tym razem uniknął większej dramaturgii w starciu z Francisco Cerundolo. Po gładko wygranej pierwszej partii 6:1 w drugiej na krótko stracił koncentracje, przez co pozwolił Argentyńczykowi na doprowadzenie do wyrównania. W następnych dwóch odsłonach posłał jednak 22 uderzenia kończące i bez większych trudności zapisał je na swoim koncie.

Na Rod Laver Arena mierzyli się ze sobą Stefanos Tsitsipas i Tallon Griekspoor. Była to potyczka tenisistów, którzy w obecnym sezonie nie zaznali jeszcze smaku porażki. Pierwszy z nich przed przylotem do Melbourne wygrał wszystkie pojedynki w United Cup. Drugi zaś okazał się najlepszy w zmaganiach w Chennai. W premierowym spotkaniu obu panów było widać jednak różnicę poziomów. Przez trzy sety rywalizacji Grek miał pod kontrolą przebieg wydarzeń na korcie. W żadnym z nich nie pozwolił przełamać się Holendrowi, samemu czyniąc to trzykrotnie. Jedyną krótką chwilę zagrożenia przeżył w końcówce drugiej odsłony, kiedy to przy stanie 5:6 obronił piłkę setową.

Za rywala w kolejnej rundzie Tsitsipas będzie miał Jannika Sinnera. Będzie to powtórka ubiegłorocznego ćwierćfinału, w którym bezsprzecznie lepszy okazał się Grek. Włoch, w przeciwieństwie do niego, w piątek na swój awans musiał popracować znacznie ciężej. Po dwóch partiach gry z Martonem Fucsovicsem stanął nawet przed obliczem pożegnania się z turniejem. Węgier prowadził wówczas 6:4, 6:4, lecz reprezentant Italii popisał się imponującym odwróceniem losów meczu. Wyraźnie wzniósł swoją grę na wyższy poziom i zdominował dalszą część rozgrywki. Trzeciego seta wygrał do jednego, a od stanu 0:2 w czwartym zapisał na swoim koncie dwanaście gemów z rzędu. Tym samym włoski zawodnik zrewanżował się Fucsovicsowi za porażkę w drugiej rundzie w Melbourne przed trzema laty.

Miejsce w czwartej rundzie wywalczył też sobie Yoshihito Nishioka. Japończyk, który tak jak Tsitsipas, jak dotąd nie przegrał w imprezie choćby seta, w piątek udanie kontynuował dobrą passę w spotkaniu z Mackenziem McDonaldem. Pogromca Rafaela Nadala w poprzedniej rundzie nie był jednak w pełni dysponowany. W trakcie gry borykał się z urazem mięśni brzucha i musiał korzystać z pomocy medycznej. Nishioka w pełni wykorzystał niedyspozycję oponenta i tym samym osiągnął najlepszy w karierze rezultat w Wielkim Szlemie. O ćwierćfinał zagra ze zwycięzcą pojedynku pomiędzy Francesem Tiafoe, a Karenem Chaczanowem.

Trzecia runda singla mężczyzn:

Stefanos Tsitsipas (Grecja, 3) – Tallon Griekspoor (Holandia) 6:2, 7:6(5), 6:3

Felix Auger-Aliassime (Kanada, 6) – Francisco Cerundolo (Argentyna, 28) 6:1, 3:6, 6:1, 6:4

Jiri Lehecka (Czechy) – Cameron Norrie (Wielka Brytania, 11) 6:7(8), 6:3, 3:6, 6:1, 6:4

Jannik Sinner (Włochy, 15) – Marton Fucsovics (Węgry) 4:6, 4:6, 6:1, 6:2, 6:0

Yoshihito Nishioka (Japonia, 31) – Mackenzie McDonald (USA) 7:6(), 6:3, 6:2