Australian Open: Li rozbiła Szarapową i jest w finale!

Grająca nadzwyczajnie Na Li pokonała Marię Szarapową 6:2, 6:2 i awansowała do finału Australian Open 2013.

W drodze do półfinału Szarapowa straciła łącznie dziewięć gemów i przystępowała do meczu z Li jako faworytka. Od początku spotkania jasne było jednak, że Rosjankę czeka dziś bardzo trudna przeprawa.Mecz rozgrywany był w ponad trzydziestostopniowym upale. Chinka potwierdziła doskonałe przygotowanie fizycznie, doskonale poruszałą się po korcie i cały czas urozmaicała reptertuar swoich zagrań.

Już w gemie otwarcia Chinka znalazła receptę na serwis Szarapowej. Drugiego breaka Li wywalczyła w piątym gemie i serwowała przy stanie 4:1. W szóstym gemie tenisistka z Azji „wyciągnęła” ze stanu 15-40 (dwoma bardzo efektownymi zagraniami), jednak przegrała dwa kolejne punkty. Nadzieja wice liderki rankingu na odmianę losów pierwszej partii była bardzo krótka. Szarapowa przegrała dwa kolejne gemy i całą partię w 48 minut.

""
(źródło: AFP)

W drugim secie Rosjanka od prowadzenia 2:1 (bez przełamań) straciła pięć kolejnych gemów i na półfinale zakończyła swoje zmagania w Australian Open. Serwująca na zwycięstwo w meczu Li zmarnowała meczbola przy 40-30, ale za moment zaserwowała asa. Przy drugiej piłce meczowej Szarapowa mało wymagający drugi serwis Chinki zreturnowała w pół siatki. Druga partia trwała 45 minut.

""

Wynik wskazuje na gładkie zwycięstwo Na Li, ale trzeba odnotować, że zdecydowana większość gemów miała zacięty przebieg. Chinka wykorzystała w meczu 5 z 10 break pointów, zaś Szarapowa tylko 1 z 7 szans na przełamanie.

Na Li zagra po raz drugi w finale Australian Open. Dwa lata temu mecz o tytuł przegrała z Kim Clijsters 6:3, 3:6, 3:6. W swoim drugim podejściu o tytułu w Melbourne Chinka zagra z broniącą tytułu Wiktorią Azarenką lub objawieniem tegorocznego turnieju – Sloane Stephens.