Australian Open. Linette i Pera lepsze wielkoszlemowych mistrzyń

/ Anna Niemiec , źródło: własne , foto: AFP

Bardzo wartościowe zwycięstwo w drugiej rundzie turnieju gry podwójnej odniosły Magda Linette i Bernarda Pera. Para polsko-amerykańska wyrzuciła z turnieju rozstawione z numerem 4 Samanthę Stosur i Shaui Zhang.

Australijka i Chinka to bardzo utytułowane deblistki. W zeszłym roku triumfowały razem w US Open, a dwa lata wcześniej okazały się najlepsze również w Australian Open.

W pierwszej partii sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Początek nie zapowiadał niespodzianki. Turniejowe „czwórki” odskoczyły na 4:0 i wydawało się, że szybko zapiszą tę część meczu na swoim koncie. Poznanianka i jej partnerka zerwały się jednak do walki i wyrównały na 4:4. O losach setach musiał zadecydować tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce Linette i Pera z 1:4 wyszły na 6:5 i miały piłkę setową. Trzy kolejne punkty padły jednak łupem Stosur i Zhang.

W drugiej odsłonie spotkania kontrolę nad przebiegiem wydarzeń na korcie przejęły niżej sklasyfikowane tenisistki, które straciły tylko jednego gema.

W decydującym secie gra długo toczyła się z regułą własnego serwisu. Polka i Amerykanka w dziewiątym gemie jako pierwsze zdobyły przełamanie, ale po zmianie stron 29-latka z Wielkopolski nie wykorzystała atutu własnego serwisu, żeby zamknąć spotkanie. Chwile później Linette i Pera po raz drugi odebraly podanie rywalkom. W dwunastym gemie reprezentantka Stanów Zjednoczonych obroniła dwa „breakpointy” przy swoim serwisie i przy drugiej piłce meczowej przypieczętowała zwycięstwo wygrywającym forhandem po krosie.

O ćwierćfinał Magda Linette i Bernarda Pera zagrają z Rebeccą Peterson i Anastazją Potapową.

Druga runda debla

M. Linette, B. Pera (Polska, USA) – S. Stosur, S. Zhang (Australia, Chiny, 4) 6:7(6) 6:1 7:5