Australian Open. Miedwiediew nie do zatrzymania

Daniił Miedwiediew po raz kolejny pokonał Andrieja Rublowa bez straty seta. Tym samym starszy z Rosjan osiągnął trzeci półfinał wielkoszlemowy, pierwszy w Australian Open. Był to 19. pojedynek z rzędu wygrany przez wyżej notowanego moskwianina.

W tegorocznej edycji Australian Open Rosjanie dokonali historycznego wyczynu. Pierwszy raz w 1/4 finału znalazło się trzech reprezentantów Rosji. Dwóch z nich, obecnie najlepszych, zmierzyło się w środowym ćwierćfinale. Daniił Miedwiediew i Andriej Rublow prezentowali świetną formę od początku tego sezonu. Obaj nie przegrali meczu w ATP Cup i mogli się pochwalić bilansem 8:0 w 2021 roku. Czyjaś seria musiała więc zostać przerwana. Po ponad dwóch godzinach gry zakończyła się ta młodszego z Rosjan.

Miedwiediew i Rublow, którzy przyjaźnią się i rywalizują na korcie od najmłodszych lat, grali ze sobą wcześniej trzy pojedynki w zawodowym tourze. Wszystkie kończyły się zwycięstwami wyżej notowanego moskwianina i w żadnym z nich Rublow nie zdołał wygrać nawet seta. Tak też było i tym razem. Gra toczyła się głównie z linii końcowej i oparta była na defensywie. Rublow starał się przejmować inicjatywę w wymianach i silnie uderzał piłki, ale dobre poruszanie się i obrona Miedwiediewa nie pozwalały młodszemu z Rosjan na rozwiniecie skrzydeł.

W partii otwarcia jako pierwszy przełamał finalista US Open 2019 i objął prowadzenie 4:2. Z tej przewagi długo się nie cieszył, gdyż rywal błyskawicznie odrobił straty. Gdy już wszystko zmierzało do tie-breaka, w dwunastym gemie Rublow przegrał podanie do zera i tym samym całego seta. Drugi set także obfitował w długie wymiany na wyniszczenie. Z intensywnością pojedynku lepiej radził sobie Miedwiediew, a jego przeciwnik miał coraz mniej energii. Po kilku zaciętych akcjach w połowie seta, Rublow miał coraz więcej problemów. Czwarty tenisista świata natomiast przetrwał kryzys i od stanu 3:3 w drugim secie wygrał siedem gemów z rzędu. Tym samym w trzeciej partii prowadził już 4:0 i pewnie doprowadził tę przewagę do końca, oddając reprezentacyjnemu koledze tylko dwa gemy w ostatniej odsłonie.

Miedwiediew awansował do trzeciego półfinału wielkoszlemowego w karierze (dwa wcześniejsze osiągnął w US Open 2019 i 2020). Ponadto Rosjanin przedłużył serię zwycięstw, która rozpoczęła się w ubiegłym roku w Rolex Paris Masters, do 19. Jednocześnie 11. raz z rzędu pokonał zawodnika z Top 10. Po dzisiejszej wygranej Miedwiediew ma zagwarantowany awans na trzecią pozycję w rankingu, najwyższą w karierze. Jeśli wygra cały turniej, będzie drugim tenisistą świata.

We wtorek do półfinału awansował Asłan Karacew. Miedwiediew i Karacew są trzecią parą Rosjan, która dotarła do 1/2 finału w Wielkim Szlemie. W 2001 roku w US Open dokonali tego Jewgienij Kafielnikow i Marat Safin, a w 2006 roku, także w Nowym Jorku, Michaił Jużny i Nikołaj Dawidienko.