Australian Open. Mirza o krok od bajkowego pożegnania

/ Artur Kobryn , źródło: własne, ausopen.com, foto: AFPHOTO

Sania Mirza z Rohanem Bopanną zmierzą się z Luisą Stefani oraz Rafaelem Matosem w finale gry mieszanej tegorocznej edycji turnieju Australian Open.

Tegoroczne zmagania w Melbourne są ostatnim występem wielkoszlemowym w karierze Sanii Mirzy. Hinduska niedawno ogłosiła przejście na sportową emeryturę po lutowych zawodach w Dubaju. Z profesjonalnym tenisem może jednak pożegnać się w wielkim stylu. W parze ze swoim rodakiem Rohanem Bopanną awansowała w środę do finału turnieju mikstowego. Po zaciętym i emocjonującym meczu okazali się lepsi od rozstawionych z „trójką” Desirae Krawczyk i Neala Skupskiego.

Pierwsza partia upłynęła pod znakiem kompletu wygranych podań przez obie pary. W wyrównanym tie-breaku o jedno mini przełamanie więcej uzyskali Hindusi i to oni objęli prowadzenie. Drugi set, choć miał identyczne zwieńczenie, przebiegał inaczej. Obydwa duety przełamały się w nim łącznie aż sześć razy. Inne było też zakończenie, bowiem rozgrywka tie-breakowa tym razem trafiła na konto Amerykanki i Brytyjczyka.

Decydującego super tie-breaka Mirza z Bopanną zaczęli od prowadzenia 5:1 i wypracowanej przewagi nie oddali już do końca. Ostatecznie wygrali go do sześciu i mogli celebrować wygraną. Dla Mirzy będzie to już piąty australijski finał i szansa na drugi triumf. Bopanna wystąpi w nim po raz drugi, licząc na premierowy sukces.

Za przeciwników w grze o tytuł będą mieli Luisę Stefani oraz Rafaela Matosa. Debiutujący wspólnie w Wielkim Szlemie Brazylijczycy pokonali występujących z „dziką kartką” reprezentantów gospodarzy, Olivię Gadecki i Marka Polmansa. Spotkanie lepiej zaczęli Stefani i Matos, którzy już w trzecim gemie zdobyli przełamanie. Od tego momentu jednak kontrolę nad wydarzeniami na korcie przejęli Australijczycy. Wygrali pięć z następnych sześciu gemów, a całego seta 6:4.

W drugiej odsłonie kluczowy okazał się gem siódmy, w którym para z Ameryki Południowej wykorzystała break-pointa przy podaniu Gadecki. O awansie zatem i w tej rywalizacji musiał rozstrzygnąć super tie-break. W nim faworyci miejscowej widowni przy stanie 9:8 mieli piłkę meczową, ale oponenci byli w stanie ją obronić. Chwilę później sami stanęli przed szansą na wygranie pojedynku, a zwycięski return Stefani dał im przepustkę do finału. Dla obojga brazylijskich tenisistów będzie to pierwszy w karierze występ w meczu o wielkoszlemowy tytuł.


Wyniki

Półfinały gry mieszanej:

Sania Mirza, Rohan Bopanna (Indie) – Desirae Krawczyk, Neal Skupski (USA, Wielka Brytania, 3) 7:6(5), 6:7(5), 10-6

Luisa Stefani, Rafael Matos (Brazylia) – Olivia Gadecki, Marc Polmans (Australia, WC) 4:6, 6:4, 11-9