Australian Open. Novak Dżoković z rekordowym tytułem w Melbourne

Novak Dżoković pokonał Stefanosa Tsitsipasa i sięgnął po dziesiąty tytuł mistrzowski w australijskim szlemie. Dla Serba to również 22 trofeum w najważniejszych imprezach sezonu, a tym samym Serb dogonił przewodzącego dotychczas klasyfikacji wielkoszlemowych triumfatorów Rafaela Nadala.

Przed meczem faworyt był jeden – Novak Dżoković. Oczywiście Tsitsipas to tenisista należący do światowej czołówki, ale wciąż bez wielkoszlemowego tytułu na koncie. Ponadto trudno sobie wyobrazić, aby ten pierwszy triumf przypadł akurat w ulubionej imprezie Nole, gdy dodatkowo trzeba ograć właśnie Serba w finale. Ale sport już niejednokrtonie zaskakiwał.

Przebieg pierwszej partii nie wskazywał jednak na możliwość niespodzianki. Z jednej strony, o wyniku na korzyść Dżokovicia zadecydowało głównie jedno przełamanie. Z drugiej jednak, Tsitsipas był wyraźnie gorszym zawodnikiem na korcie, a gdy jego przeciwnik z Belgradu wygrywa premierowego seta, to rzadko kiedy przegrywa mecz.

Na szczęście dla widowiska druga partia wyrównała się. Grek utrzymywał własne podanie, a to klucz do nawiązania chociaż w miarę wyrównanej walki z Serbem. Panowie dociągnęli do tie-breaka, w którym pierwszoplanowymi postaciami były błędy i nerwy. Gdy faworyt prowadził 4-1 wydawało się, że nic już nie odbierze mu zwycięstwa, ale seria prostych błędów doprowadziła do wyrównania 4-4. Od tego stanu presji nie udźwignął Tsitsipas i nie zdobył już żadnego punktu w tie-breaku.

Trzecią partię świetnie rozpoczął tenisista z Aten, od razu uzyskując przełamanie. Tak jak szybko je zdobył, równie szybko stracił. W późniejszym etapie obaj zawodnicy szli równo i ponownie losy seta rozstrzygnął tie-break. W nim ponownie lepszy okazał się Dżoković, który zwyciężył w wielkim finale 6:3, 7:6(4), 7:6(5).

Dla mistrza z Belgradu to 22. wielkoszlemowy tytuł, dzięki czemu zrównał się w tej klasyfikacji z Rafaelem Nadalem! W Melbourne sięgnął po trofeum po raz dziesiąty, a od poniedziałku wróci na fotel lidera rankingu ATP.