Australian Open. Naomi Osaka jak Monica Seles! Po raz czwarty została mistrzynią

Naomi Osaka pokonała 6:4, 6:3 Jennifer Brady i sięgnęła po tytuł mistrzyni Wielkiego Szlema. Zwyciężając w sobotnim finale, Japonka powtórzyła najlepszy wynik z kortów w Melbourne Park z 2019 roku.

Niespełna 24-letnia zawodniczka z Kraju Kwitnącej Wiśni w osiemnastym wielkoszlemowym występie sięgnęła po czwarty tytuł mistrzowski. W meczu o tytuł jednej z najważniejszych imprez w sezonie Osaka debiutowała w 2018 na kortach w Nowym Jorku. Następnie triumfowała w Melbourne (2019) oraz ponownie na kortach Flushing Meadows (2020).

W pierwszej odsłonie sobotniego finału turniejowa „trójka” w czwartym gemie wykorzystała już pierwszą okazję do przełamania podania rywalki. Jednak przewagi nie zdołała utrzymać, gdyż Amerykanka jeszcze przed przerwą na zmianę stron odrobiła stratę. Kolejne gemy przebiegały pod dyktando serwujących. Aż do wyniku 5:4. W dziesiątym gemie Osaka wykorzystując pierwszą szansę, zakończyła seta. A właściwie zrobiła to za nią Brady, posyłając piłkę w siatkę.

Druga odsłona przebiegała już pod dyktando Osaki. Japonka w ciągu kwadransa wyszła na prowadzenie 4:0. Był to efekt z jednej strony mądrej gry turniejowej „trójki” a z drugiej niewymuszonych błędów Amerykanki, która w tym okresie gry pomyliła się ośmiokrotnie przy uderzeniach, przy tylko dwóch błędach rywalki. Piąty gem był tnajbardziej zaciętym w tej odsłonie. 27-letnia pretendentka do pierwszego wielkoszlemowego tytułu walczyła o pozostanie w meczu i zdołała przełamać podanie rywalki na 1:4. Po zmianie stron dołożyła kolejnego gema. Jednak z kolejnych trzech rozegranych dwa powędrowały na konto Osaki i to ona godzinie i 17 minutach gry sięgnęła po drugi australijski tytuł mistrzowski.

Dzięki wygranej w czwartym finale turnieju Wielkiego Szlema z rzędu Osaka wyrównała wynik Moniki Seles. Amerykanka w latach 90 XX wieku, tak jak teraz Japonka, była niepokonana w pierwszych czterech finałach. W sumie zdobyła 9 tytułów wielkoszlemowych.