Australian Open. Polscy juniorzy w najlepszej ósemce

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: Andrzej Szkocki

Weronika Ewald i Tomasz Berkieta kontynuują świetne występy w rozgrywkach juniorów w Melbourne. W środę oboje wywalczyli sobie miejsce w ćwierćfinale.

Teoretycznie trudniejsze zadanie miała tenisistka reprezentująca Gdańską Akademię Tenisową, której przyszło się zmierzyć z rozstawioną z numerem 11 Eną Koikę. W pierwszej partii Polka była zdecydowanie lepsza, ale w drugiej kontrolę nad przebiegiem gry przejęła Japonka. Najbardziej wyrównana była decydująca odsłona meczu. Tenisistka z Kraju Kwitnącej Wiśni już w pierwszym gemie zdobyła przełamanie, ale Ewald od razu odrobiła stratę. Później gra długo toczyła się już zgodnie z regułą własnego serwisu. Reprezentantka Biało-Czerwonych decydujący cios zadała w dwunastym gemie. Odebrała podanie rywalce do 15 i po godzinie i 42 minutach gry mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

Kolejną rywalką Weroniki Ewald będzie rozstawiona z numerem 13 Ranah Akua Stoiber.

Z kolei Tomasz Berkieta w walce o ćwierćfinał okazał się lepszy od Rusłana Tiukajewa. W pierwszej partii Polak zdobył przełamanie na 5:3 i mógł zakończy seta przy pomocy swojego podania, ale nie wykorzystał szansy. Rosjanin odrobił stratę i do rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. W tej dodatkowej rozgrywce warszawianin przy pierwszej zmianie stron prowadził 4:2 i wypracowanej przewagi już nie oddal. W drugim secie Berkieta już w pierwszym gemie odebrał podanie rywalowi. Jak się później okazało to był decydujący moment tej części meczu. Polak ani razu nie musiał tym razem bronić się przed stratą podania i po godzinie i 21 minutach gry zapewnił sobie wygraną.

O miejsce w półfinale Tomasz Berkieta zagra z turniejową „czwórką” Arthurem Geą.


Wyniki

Trzecia runda singla juniorek

Weronika Ewald (Polska) – Ena Koike (Japonia, 11) 6:2, 1:6, 7:5

Trzecia runda singla juniorów

Tomasz Berkieta (Polska) – Rusłan Tiukajew (Q) 7:6(3), 6:4

Druga runda debla juniorek

S. Ishii, E. Koike (Japonia, 5) – A. Murthy, M. Rowińska (USA, Polska) 6:4, 6:1

Druga runda debla juniorów

W. Jakubenko (Ukraina), O. Ojakaar (Ukraina, Estonia) – T. Berkieta (Polska), J. Schwaerzler (Polska, Austria) 7:5, 6:7(4), 10-2