Australian Open. Porażki Polaków w mikście

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, foto: Piotr Figura/Newspix.pl

W piątek w Melbourne rozpoczął się turniej gry mieszanej. Do rywalizacji przystąpiło dwoje Biało-Czerwonych. Jednak zarówno Alicja Rosolska i Holender Jean-Julien Rojer oraz Jan Zieliński i Chinka Zhaoxuan Yang przegrali swoje mecze.

Alicja Rosolska do turnieju gry mieszanej przystąpiła u boku Holendra Jeana-Juliena Rojera. Duet ten został rozstawiony w tych zawodach z „7”. Ich rywale – Australijczycy Madison Inglis i Jason Kubler – znaleźli się w drabince dzięki „dzikiej karcie” Nie oznaczało to jednak, że są skazani na porażkę. Zresztą, australijskie pary z „dziką kartą” wygrywały już nawet ten turniej.

Od początku spotkania to udowadniali. Pierwszy set był bardzo wyrównany. Reprezentanci gospodarzy trzykrotnie zdobywali przewagę przełamania, ale Polka i Holender za każdym razem odrabiali stratę. Choć musieli po drodze bronić setboli na 3:6, 4:6 i 5:7. Inglis i Kubler prowadzili również w tiebreaku, ale ponownie mieli problem z wykorzystaniem swoich szans i zakończeniem seta. Po obronieniu kolejnych dwóch piłek setowych to Rosolska i Rojer stanęli przed szansą na wygraną 8:6. Niestety również jej nie wykorzystali, a rywale ostatecznie wygrali 10:8.

Po tej wojnie nerwów z Australijczyków nieco uszło powietrze. Drugi set był zaskakująco jednostronny. Gospodarze wygrali w nim tylko jednego gema. Po 24 minutach Rosolska i Rojer doprowadzili zatem do wyrównania. Polka i Holender lepiej rozpoczęli też super tiebreaka i to oni jako pierwsi mieli piłki meczowe. Niestety nie wykorzystali dwóch takich okazji, podczas gdy rywale tym razem byli skuteczni już przy swoim pierwszym meczbolu.

Dużo mniej emocji przyniósł mecz z udziałem Jana Zielińskiego. On i Chinka Zhaoxuan Yang mierzyli się z rozstawionymi z „8” Kanadyjką Gabrielą Dabrowski i Australijczykiem Maxem Purcellem. Mecz od początku nie układał się po myśli pary chińsko-polskiej. Po kilkunastu minutach przegrywali już 0:4. Mieli parę okazji do zmniejszenia tej różnicy, ale ostatecznie im się to nie udało.

Drugi set zaczął się identycznie, ale nagle Yang i Zieliński zyskali nadzieję na odwrócenie losów sppotkania. Od Stanu 0:4 wygrali pięć gemów z rzędu! Niestety szansę na imponujący comeback wypuścili. Trzy kolejne gemy padły łupem Dabrowski i Purcella. Choć była okazja, by doprowadzić do tiebreaka.


Wyniki

I runda gry mieszanej

Madison Inglis, Jason Kubler (Australia, WC) – Alicja Rosolska, Jean-Julien Rojer (Polska, Holandia, 7) 7:6(8), 1:6, [11:9]

Gabriela Dabrowski, Max Purcell (Kanada, Australia, 8) – Zhaoxuan Yang, Jan Zieliński (Chiny, Polska) 6:2, 7:5