Australian Open potrwa dłużej niż zwykle

/ Piotr Rutkowski , źródło: tennis.com, oprac. własne, foto: AFP

Po raz pierwszy w historii Australian Open rozpocznie się w niedzielę – taką informację podał dyrektor turnieju Craig Tiley. Ma to na celu ograniczenie prawdopodobieństwa opóźnień, które między innymi w tym roku trapiły organizatorów. Zwiększenie długości trwania premierowego szlema w roku, to kolejna istotna zmiana w najważniejszych imprezach tenisowych w ostatnim czasie. 

Wysłuchaliśmy opinii graczy i fanów i jesteśmy podekscytowani możliwością dostarczenia rozwiązania, które zminimalizuje liczbę opóźnień przy jednoczesnym zapewnieniu uczciwego i godziwego harmonogramu na kortach stadionu – stwierdził dyrektor turnieju Australian Open Craig Tiley.

Zwiększenie długości trwania Australian Open do 15 dni jest jedną z wielu zmian, które miały miejsce w ostatnim okresie w imprezach wielkoszlemowych. Dla przykładu w Roland Garros można rozgrywać mecze w sesji nocnej. US Open dodał sesję nocną na stadionie Louisa Armstronga (pierwsza na korcie Artura Ashe’a – przyp. red.). Z kolei w Wimbledonie zarówno na korcie centralnym jak i numer 1 można grać pod dachem. Pozwala to na rywalizację aż do 23:00 czasu lokalnego.

Mniej meczów w sesji dziennej na głównych kortach

Każda sesja dzienna na Rod Laver Arena i Margaret Court Arena (tak nazywają się dwa główne korty w Australian Open – przyp. red.) będzie obejmować co najmniej dwa mecze – zmiana z co najmniej trzech – a sesje nocne nadal będą składać się z dwóch spotkań. Pierwsza runda – podobnie jak w przypadku Rolanda Garrosa – będzie rozgrywana przez trzy dni. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewne nie dojdzie do przypadku jaki miał miejsce w tegorocznym Wielkim Szlemie Azji i Pacyfiku. Wówczas Andy Murray kończył mecz z Thanasi Kokkinakisem po czwartej nad ranem czasu lokalnego…

Nie jest tajemnicą, że jeden dodatkowy dzień turnieju Australian Open ma przynieść organizatorom dodatkowe wpływy. Średnio organizatorzy turnieju w Melbourne sprzedają podczas pierwszych dni imprezy ponad 30 tys. biletów każdego dnia.

Australian Open 2024 potrwa od 14 do 28 stycznia.