Australian Open. Poznaliśmy najlepszych juniorów

/ Jakub Karbownik , źródło: , foto:

Alexander Blockx i Alina Korneeva zostali mistrzami singlowej rywalizacji juniorów Australian Open 2023. Zarówno wśród chłopców jak i wśród dziewcząt pojedynek o tytuł był niezwykle zacięty.

Głównymi „daniami” sobotniego planu gier były finał singla kobiet i debel rywalizacji panów. Jednak nim do rywalizacji przystąpili dorośli, na korcie zaprezentowała się młodzież. Jako pierwsze grę o tytuł zaczęły dziewczyn. Faworytką spotkania była Andreejeva, która w drodze do finału nie straciła żadnego seta. Trwający ponad trzy godziny mecz był festiwalem błędów z obu stron. Obie dziewczyny pomyliły się przy uderzeniach z gry w sumie 139 razy. Zwyciężczynią okazała się Korneeva, która w wieku 15 lat zadebiutowała w imprezie wielkoszlemowej, a premierowy start uczciła końcowym triumfem.

Po dziewczętach na kort wyszli ich koledzy. Wśród nich Learner Tien, który w meczu 1/2 finału pokonał naszego reprezentanta Tomasza Berkiete. Spotkanie lepiej rozpoczął Blockx. Amerykanin grał nerwowo i często się mylił. To sprawiło, że seta oddając tylko gema wygrał zawodnik z Europy. W drugim secie pogromca Berkiety nieco się uspokoił. Mniejsza ilość błędów przełożyła się lepszy wynik Tiena, który wygrał tą odsłonę 6:2 i doprowadzić do partii rozstrzygającej, którą rozstrzygnął tie-break. W „dogrywce” szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylił Blockx.

W rywalizacji juniorskiej z bardzo dobrej strony zaprezentowali się Polacy. W rywalizacji chłopców w swym debiucie wielkoszlemowym do 1/2 finału dotarł Tomasz Berkieta. Z kolei wśród pań w gronie najlepszych ośmiu zawodniczek była Weronika Ewald.