Australian Open. Prorosyjskie symbole ponownie widoczne na trybunach, jest reakcja policji

/ Łukasz Duraj , źródło: https://www.insidethegames.biz/, własne, foto: AFP

Eksponowanie symboli i flag kojarzonych z Białorusią i Rosją na trybunach stadionów tenisowych stanowi problem, z jakim muszą radzić sobie organizatorzy wielkoszlemowego Australian Open. Kwestia ta ponownie dała o sobie znać podczas meczu między Andriejem Rublowem i Novakiem Dżokoviciem.

Ćwierćfinałowe spotkanie Serba i Rosjanina było jednostronne, ale nie zabrakło w nim kontrowersji niezwiązanych z tenisem. Wśród publiczności znalazł się bowiem kibic, na którego koszulce widniała wielka litera „Z”, powszechnie uważana za wyraz poparcia dla rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Choć manifestacje tego rodzaju zostały zakazane przez władze turnieju, fana dopuszczono do oglądania widowiska, a fakt ten wywołał reakcję ze strony Ukraińskiej Federacji Tenisowej i komentarz byłego reprezentanta tego kraju Oleksandra Dołgopołowa. Emerytowany tenisista zapytał:

Ten gość dostanie dożywotni zakaz wstępu na imprezy tenisowe albo przynajmniej na turnieje w Australii, prawda?

Sytuacja z widzem meczu Rublowa nie była pierwszą tego rodzaju sprawą w tegorocznej imprezie w Melbourne. W starciu pierwszej rundy pomiędzy Rosjanką Kamillą Rachimową i Ukrainką Kateryną Baindl kibice wywiesili rosyjskie barwy narodowe. Po tym incydencie interweniowały władze Ukrainy, a Tennis Australia oficjalnie zakazała ekspozycji omawianych symboli podczas zawodów.

Wątpliwości budzi także samo zachowanie rosyjskich sympatyków tenisa. W trakcie pojedynku z Rublowem na jednego z widzów skarżył się Novak Dżoković. Serb zwracał się do arbitra Jamesa Keothavonga, mówiąc:

Możesz powiedzieć temu facetowi, żeby się zamknął? On gada przy każdym punkcie, a ty nic nie robisz. Nie przeszkadza mi, że wspiera Rublowa, ale on cały czas mówi na mój temat.

Ostatecznie po meczu ćwierćfinałowym w ręce policji trafiły cztery osoby. Kibice ci są oskarżeni o naruszenie regulaminu turnieju i grożenie ochroniarzom.

Mimo ogólnego oburzenia rosyjską agresją na Ukrainę, w sieci pojawiają się również głosy poparcia dla zawodników z tego kraju. Legenda dyscypliny – Billie Jean King stwierdziła, że nie popiera wykluczenia ich z Wimbledonu:

– Niech będzie tak, jak w innych ważnych turniejach. Życie jest za krótkie na takie zakazy – powiedziała 79-latka.

Do półfinałów singla Australian Open awansowały dwie Białorusinki i jeden Rosjanin.