Australian Open. Przełamanie Sabałenki

Aryna Sabałenka pokonała 5:7, 6:3, 6:2 Storm Sanders i awansowała do drugiej rundy Australian Open 2022. Dla wiceliderki rankingu WTA to pierwsze w tym sezonie zwycięstwo. Na pierwszej rundzie z rywalizacją w Melbourne Parku zakończyła mistrzyni australijskiego szlema z 2016 roku.

Pandemia covid-19 nierzadko krzyżuje plany startowe tenisistów i tenisistek. Taki problem spotkał między innymi trzykrotną mistrzynię wielkoszlemową urodzoną w Bremie. Pozytywny test sprawił, że Kerber nie mogła się normalnie przygotowywać do pierwszego w sezonie turnieju Wielkiego Szlema. Dopiero we wtorek rozegrała pierwszy mecz w 2022 roku i odniosła porażkę. W premierowej odsłonie spotkania przeciwko Kanepii Kerber co prawda doprowadziła z 1:4 na 4:4, ale dwa kolejne gemy zapisała na swoje konto Estonka. W drugim secie Kerber prowadziła już 3:2 z przewagą przełamania. Od tego momentu nie wygrała jednak ani gema i pożegnała się z turniejem.

Problemy w premierowym pojedynku tegorocznego Australian Open miała również Sabalenka. Dla Białorusinki był to trzeci pojedynek na Antypodach, ale dopiero pierwszy wygrany. Dwa poprzednie, w Adelajdzie, przegrała. Pojedynek ze Storm Sanders rozpoczął się od prowadzenia Storm Sanders 4:1. Co prawda Sabałenka zdołała doprowadzić do stanu 5:5, ale dwa kolejne gemy ponownie wygrała Australijka i objęła prowadzenie w całym meczu. W drugiej odsłonie tenisistka z Antypodów prowadziła 3:1 i miała szanse na 4:1. Wiceliderka rankingu WTA zdołała jednak obronić „breaka”, a następnie wygrać pięć gemów z rzędu. Decydujący set zaczął się od podwójnej straty serwisu przez Sanders. Australijce nie udało się już odrobić tej straty pierwszy wygrany pojedynek Sabalenki w sezonie stał się faktem.

Aryna Sabałenka (Białoruś, 2) – Storm Sanders (Australia, WC) 5:7, 6:3, 6:2

Kaia Kanepi (Estonia) – Angelique Kerber (Niemcy, 16) 6:4, 6:3

Emma Raducanu (Wielka Brytania, 17) – Sloane Stephens (USA) 6:0, 2:6, 6:1

Danielle Collins (USA, 27) – Caroline Dolehide (USA, Q) 6:1, 6:3

Beatrize Hadad Maia (Brazylia) – Katie Volynets (USA, Q) 3:6, 6:2, 6:3

Marie Bouzkova (Czechy) – Rebecca Marino (Kanada, Q) 6:1, 6:3

Danka Kovinic (Macedonia) – Su Jeong Jang (Korea Południowa) 6:3, 2:6, 6:4