Bella Cup

Australian Open: rekordowa pula nagród

/ Mateusz Grabarczyk, źródło: ibnlive.in.com, foto: australianopen.org

31,1 miliona australijskich dolarów będzie do podziału w Australian Open 2013. Taką decyzję podjęli organizatorzy pierwszego turnieju wielkoszlemowego w sezonie. To największa w historii pula nagród.

W porównaniu z ubiegłym rokiem pula nagród w Australian Open wzrosła o 4,15 miliona dolarów. To największy wzrost w historii turnieju! „Podwyżka” spowodowana jest reakcjami części tenisistów, którzy rozważali nawet opuszczenie imprezy, jeśli pieniędzy nie będzie więcej. Szczególnie dotyczy to zawodników, odpadających w pierwszej rundzie.

– Jesteśmy dumni z rekordowej puli nagród, jaką ustaliliśmy. Mamy poparcie niżej sklasyfikowanych tenisistów w kwestii wynagrodzenia za start w turnieju. Zawodnicy byli pełni uznania, że Australian Open zwiększyło pulę dużo bardziej znacząco, niż się mogli tego spodziewać – powiedział dyrektor turnieju, Craig Tiley.

Steve Wood, szef Australijskiej Federacji Tenisowej, zapowiedział, że sposób, w jaki należy rozdzielić pieniądze, będzie przedyskutowany z zawodnikami. Stwierdził także, że w celu sfinansowania wyższej puli nagród Tennis Australia będzie musiało poszukać oszczędności na innych polach, na których prowadzi działalność.

Opublikowane zostało w tej sprawie oświadczenie szefa ATP, Brada Drewetta: – Doceniamy postępujące starania Tennis Australia w dostrzeganiu tego, jak bardzo zawodnicy przyczyniają się do sukcesu tego turnieju. Cieszymy się również ze względu na zapewnienie o kontynuacji tych działań w długoterminowym okresie.

Wzrostu puli nagród jest odpowiedzią na niezadowolenie tenisistów, którzy grozili bojkotem turnieju. – Nie chcemy bojkotować Australian Open, bo to jeden z najwspanialszych turniejów, ale uważamy, że dostarczamy kibicom ogromnych wrażeń i powinniśmy być godziwie wynagrodzeni – powiedział Eric Butorac, przedstawiciel ATP Player Council.

W 2012 roku w Australian Open pokonani w pierwszej rundzie otrzymywali 20 800 dolarów australijskich. To najmniej ze wszystkich wielkoszlemowych turniejów.