Australian Open. Rekordowe statystki zakażeń koronawirusem w stanie Wiktoria

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: news.com.au, foto: AFP

Tenisiści są już w Australii, gdzie rozpoczyna się nowy sezon ATP i WTA. Część turniejów odbywa się w Melbourne i tam też już za kilkanaście dni rozpocznie się Australian Open. Tymczasem w stanie Wiktoria, którego to miasto jest stolicą, kolejne rekordy bije koronawirus.

Przez trzy pierwsze dni 2022 roku zanotowano tam więcej zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 niż przez cały 2020 rok. Australia, ze względu na swą odległość od innych krajów i bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące różnych obostrzeń, nie notowała nigdy takich wzrostów w liczbie zakażeń jak kraje Europejskie. Tymczasem tylko w poniedziałek w samym stanie Wiktoria odnotowano 8577 przypadków COVID-19.

Ogółem w całym stanie zakażonych jest aktualnie ponad 23 tysiące osób. Przedstawiciele stanowych władz wskazują, że jest to pokłosie dotarcia do kraju wariantu Omicron. Przewidywany jest też dalszy, szybki wzrost zakażeń, podobnie jak niedawno w sąsiedniej Nowej Południowej Walii.

Warto przypomnieć, że Australijczycy długo wahali się, czy w ogóle organizować w tym roku turnieje tenisowe. Ostatecznie postanowili dopuścić ich organizację, pod warunkiem, że występujący tam tenisiści będą zaszczepieni. Od tej reguły jest tylko parę wyjątków. Z tego względu pod znakiem zapytania stoi wciąż chociażby występ broniącego tytułu Serba Novaka Dźokovicia.