Australian Open. Rybakina z szansami na drugi tytuł

/ Jakub Karbownik , źródło: Własne/www.wtatennis.com, foto: AFP

Jelena Rybakina pokonała Wiktorię Azarenkę w pierwszym tegorocznym półfinale rywalizacji pań i w drugim w karierze finale wielkoszlemowym powalczy o drugi tytuł mistrzowski.

Lepiej partię otwarcia rozpoczęła dwukrotna mistrzyni wielkoszlemowa, która przełamała podanie rywalki w piątym gemie i wyszła na prowadzenie 3:2. Jednak nie potwierdziła przewagi, przegrywając swój serwis zaraz po zmianie stron, a następnie Rybakina wyszła na prowadzenie 5:3. Od tego momentu popsuł się nieco serwis Kazaszki. To sprawiło, że Azarenka zdołała doprowadzić do wyrównania 5:5, a następnie do tie-breaka. W nim turniejowa „22” od stanu 2-2 wypracowała sobie przewagę trzech punktów. Co prawda tenisistka z Mińska zmniejszyła stratę do jednego punktu, ale ostatecznie to mistrzyni Wimbledonu 2022 zakończyła seta wykorzystując drugą szansę. Początek drugiej partii należał do Rybakiny, która już w pierwszym gemie miała szansę, by przełamać podanie rywalki. Co sie nie udało na początku, nastąpiło po zmianie stron. Po chwili urodzona w Rosji tenisistka miała dwie szanse na podwójne przełamanie. Jednak mistrzyni Australian Open 2012-2013 zdołała się obronić i sprawa wygranej wciąż pozostawała otwarta. Chociaż kontrolę miała ubiegłoroczna triumfatorka Wimbledonu, która w siódmym gemie uzyskała drugie w tej części spotkania przełamanie. Co prawda po zmianie stron dość niespodziewanie przegrała swego gema serwisowego, aby po chwili ponownie wygrać gema przy podaniu rywalki i przypieczętować awans do drugiego w karierze finału Wielkiego Szlema.

Rywalkę dla Jeleny Rybakiny w sobotnim meczu wyłoni pojedynek między Aryną Sabalenką i Magdą Linette.  Z Białorusinką Kazaszka ma bilans 0:3. Z kolei pochodząca z Moskwy zawodniczka i poznanianka spotkały się dotychczas raz i górą w tym pojedynku była jednokrotna mistrzyni wielkoszlemowa.


Wyniki

Półfinał singla:

Jelena Rybakina (Kazachstan, 22) – Wiktoria Azarenka 7:6(24), 6:3