Australian Open. Sabalenka traci seta, ale zdobywa upragniony tytuł

/ Jakub Karbownik , źródło: www.ausopen.com/własne, foto: AFP

Aryna Sabalenka pokonała Jelenę Rybakinę i sięgnęła po tytuł mistrzowski w rywalizacji pań podczas Australian Open 2023. Dla turniejowej „piątki” jest to trzeci tytuł mistrzowski w imprezach Wielkiego Szlema, ale pierwsza w turnieju gry pojedynczej.

Spotkanie między turniejową „piątką” i „dwudziestką dwójką” zaczął się od czego czego nie było w meczach Sabalenki od listopada zeszłego roku. To wówczas ostatni raz tenisistka z Mińska przegrała seta w meczu singlowym, a tą która „urwała” partię Białorusince była Iga Świątek W partii otwierającej spotkanie jako pierwsza szansę na wygranie gema serwisowego rywalki wypracowała Rybakina, która w ten sposób wyszła na prowadzenie 2:1. Co prawda w ósmym gemie Sabalenka odrobiła stratę, ale po chwili mistrzyni Wimbledonu z 2022 uzyskała drugie przełamanie, a po zmianie stron zamknęła seta. W drugiej odsłonie to zawodniczka z Mińska kontrolowała sytuację na korcie, wychodząc na prowadzenie 4:1. Co prawda Rybakina wygrała jeszcze dwa gemy, ale to ostatecznie turniejowa „piątka” wygrała seta i doprowadziła do decydującej partii. W tej panie szły gem za gem. Aż nastąpił ten Lacostowski. W nim walcząca o pierwszy singlowy tytuł mistrzowski tenisistka za trzecią okazją przełamała podanie rywalki. Jak się później okazało był to decydujący moment tej części meczu. W dziewiątym gemie Sabalenka nie wykorzystała pierwszej piłki meczowej, robiąc podwójny błąd serwisowy. Ostatecznie udało się wykorzystać czwartą szansę i nowa wiceliderka rankingu mogła się cieszyć z premierowego triumfu po blisko 150 minutach gry.

Sobotnie zwycięstwo oznacza, że w poniedziałkowym rankingu Aryna Sabalenka awansuje na pozycję wiceliderki. Z kolei finał Jeleny Rybakiny daje Kazaszce awans na najwyższe w karierze dziesiąte miejsce w rankingu WTA.


Wyniki

Finał singla:

Aryna Sabalenka (5) – Jelena Rybakina (Kazachstan, 22) 4:6, 6:3, 6:4