Australian Open. Srdjan Dżoković nieobecny podczas finału po wybuchu skandalu

/ Izabela Modrzewska , źródło: https://www.insidethegames.biz/articles/1133083/srdjan-djokovic-absent-australian-open, foto: AFP

Po wycieku kontrowersyjnego wideo z udziałem ojca Novaka Dżokovica, organizatorzy Australian Open zgodzili się, żeby zainteresowany dopingował syna z trybun podczas finału. Pomimo zezwolenia, Srdjan zdecydował się nie uczestniczyć w wydarzeniu. 

Po ćwierćfinałowym zwycięstwie Serba nagrano materiał na którym widać ojca tenisisty w towarzystwie fana trzymającego rosyjską flagę z wizerunkiem Putina. Co więcej, miał na sobie koszulkę z literą „Z”, która jest symbolem sił zbrojnych agresora. Po incydencie wylała się fala krytyki, a Srdjan wydał oświadczenie w którym dystansuje się do całej sytuacji. Zapewniał, że jest przeciwko wojnie i „nie miał intencji być jej częścią”. Dyrektor turnieju, Craig Tiley podkreślił, że nie złamał żadnych zasad, a samo zdarzenie było „niefortunne”.

– Znam go osobiście i jego rodzina była wstrząśnięta tym co się stało. To nie było intencjonalne i nie miał zamiaru wyrządzić nikomu żadnej krzywdy – mówił Tiley.

Podczas konferencji prasowej po wygranym półfinale, Novak podkreślił, że udział jego ojca w tym incydencie był przypadkowy i został niewłaściwie odebrany.

– Sytuacja została źle zinterpretowana, a eskalacja nastąpiła bardzo szybko – wyjaśniał tenisista. – Moja cała rodzina przeżyła kilka wojen w latach 90. Tak jak powiedział mój ojciec w oświadczeniu, jesteśmy przeciwko przemocy i nigdy nie będziemy jej popierać. Wiemy jak cierpią rodziny, które muszą przez nią przechodzić – dodał.