Australian Open. Stefanos Tsitsipas czeka na przeciwnika

/ Jakub Karbownik , źródło: , foto:

Stefanos Tsitsipas pokonał Karena Chaczanowa i został pierwszym finalistą rywalizacji mężczyzn Australian Open 2023. Dla greckiego tenisisty to drugi finał wielkoszlemowy w karierze. A w niedzielnym finale może zagrać nie tylko o tytuł mistrzowski, ale również o pozycję numer jeden w rankingu.

W 2021 roku grecki tenisista zadebiutował w finale Wielkiego Szlema. Miało to miejsce na kortach w Paryżu. W meczu o tytuł musiał uznać wyższość Novaka Djokovicia. Po blisko trzech latach Grek ponownie zagra w meczu finałowym. Przepustkę do niedzielnego spotkania dała mu wygrana nad Karenem Chaczanowem.

W secie otwarcia Tsitsipas dwukrotnie był na prowadzeniu z przewagą przełamania. Jednak rywal doprowadził do tie-break, w ktorym ostatecznie górą był Ateńczyk. O losach drugiej odsłony zdecydowała końcówka, w której Chaczanow stracił serwis i rywala dzielił już tylko jeden wygrany set od końcowego zwycięstwa. W trzeciej partii Tsitsipas prowadził już 4:1 i wydawało się, że mecz za chwilę dobiegnie końca. Jednak Chaczanow zdołał ponownie odrobić straty i doprowadzić do tie-breaka. W nim rozstawiony z „trójką” tenisista prowadził 6-4 i miał serwis. Jednak przegrał cztery kolejne punkty, a tym samym seta. Taki obrót spraw na korcie nie załamał tenisistę z Hellady, który w czwartym secie szybko wyszedł na prowadzenie 3:0. Wypracowanej przewagi nie oddał już do końca i mógł się cieszyć z drugiego w karierze awansu do finału Wielkiego Szlema.

W nim zmierzy się z lepszym z pary Novak Dżoković – Tommy Paul. Stawką niedzielnego meczu może być nie tylko tytuł mistrzowski, ale również objęcie pozycji lidera po Carlosie Alcarazie.